NASA'dan yeni görüntü: Mars'ın sıradışı bölgesini yakaladı

NASA'dan yeni görüntü: Mars'ın sıradışı bölgesini yakaladı
NASA'nın Mars helikopteri Ingenuity, 10'uncu zorlu uçuşunda, Jezero Krateri’nin yeni görüntülerini yakaladı. NASA araştırmacıları Mars'ın sıradışı bölgesinin bu görüntülerinden üç boyutlu bir görsel oluşturdu.

 Mars helikopteri Ingenuity, 10'uncu uçuşunu 24 Temmuz'da tamamlayarak, 12 metrelik irtifaya tırmandı. Mars'ın Yüksek Sırtlar (Raised Ridges) diye bilinen bölgesinde uçan helikopterin, bu uçuşla gelecekteki görevlere rehberlik edecek veriler elde ettiği kaydedildi.  

NASA’nın Jet İtki Laboratuvarı’nda üst düzey görevli Kevin Hand, "Ingenuity, Perseverance bilim ekibinin aynı anda iki yerde olmasına olanak tanıyor" dedi.

Helikopter 10 fotoğraf çekti 

Independet Türkçe'de yer alan habere göre, kalkıştan inişe kadar 3 dakikadan az süren uçuşta helikopter, renkli görüntü kaydeden kameralarını kullanarak 10 fotoğraf çekti.

Ekip, uçuş sırasında çekilen iki görüntüyü kullanarak Yüksek Sırtlar’ın üç boyutlu görüntüsünü oluşturdu. Fotoğrafların yalnızca birkaç metre arayla çekildiği aktarıldı.

Bu görüntü, görevi yöneten bilim ekibini yakından ilgilendiriyor çünkü merkezi bir noktada birleşen üç farklı yüzey kırığından oluşuyor. Dünya'daki çöl ortamlarında görülen bu tarz kırıklar, normalde bölgede geçmişte var olan su kütlelerine dair olası ipuçları sunuyor.

'Bir su kütlesinin hikayesini mi anlatıyor?'

"Üç boyutlu halinde sanki uzanıp Yüksek Sırtlar’a dokunabilecekmiş gibi hissediyorsunuz" diyen Hand, "Sürükleyici güzelliğinin yanı sıra, görüntü harika ayrıntılar da sağlıyor. Yakından bakarsanız, birkaç kayanın yüzeyinde bazı ilginç çizgiler görebilirsiniz. Bunlar, kayaların üzerinden çağlar boyu esen rüzgar ve tozdan mı oluşuyor, yoksa bir su kütlesinin hikayesini mi anlatıyor? Henüz bilmiyoruz" ifadelerini kullandı. 

NASA daha önce de Mars’tan üç boyutlu görüntüler yayımlamıştı. Bunlardan birinde Ingenuity’nin uçuş görüntüleri yer almıştı.

 

Etiketler :