İnternete erişimde sorun yaşanıyor: Bu teknik bir arızanın ötesinde

Türkiye'de bazı internet sitelerine erişim sağlanamıyor. BİSİAD Yüksek İstişare Yönetim Kurulu Üyesi Dağhan Uzgur "Dün akşam saatleri itibariyle internet sitelerinin güvenlik hizmeti aldığı CloudFlare, twitter imaj, video yüklemelerinde Türk Telekom tarafında bir sorun var. Bu teknik bir arızanın ötesinde sanki devreye giren yeni bir takip sisteminin/engellemenin habercisi" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 04 Temmuz 2021 17:52
İnternete erişimde sorun yaşanıyor: Bu teknik bir arızanın ötesinde

Türkiye'de yaşanan internet sorunu nedeniyle bazı haber sitelerine ulaşılamıyor. Bilişim Sektörü İş Adamları ve Profesyonelleri Derneği (BİSİAD) Yüksek İstişare Yönetim Kurulu Üyesi Dağhan Uzgur sosyal medya hesabından konuya ilişkin olası sorunlarla ilgili açıklama yaptı. 

Uzgur, sosyal medya hesabı Twitter'dan şu paylaşımlarda bulundu:

"Dün akşam saatleri itibariyle internet sitelerinin güvenlik hizmeti aldığı CloudFlare, twitter imaj, video yüklemelerinde Türk Telekom tarafında bir sorun var. Bu teknik bir arızanın ötesinde sanki devreye giren yeni bir sistemin/engellemenin/takip sisteminin habercisi...

Erişilemeyen http://Microsoft.com https://twitter.com/ ve cloudflare servislerinin ortak noktası 104 ile başlayan IP adresleri. Twitter’ı yakalım diyip IP bloğuna mahkeme kararıyla komple engel konmamıştır herhalde" yorumunda bulundu.

Yaşanan sorun nedeniyle 'ntv.com.tr', 't24.com.tr' gibi sitelere erişim sağlanamıyor. Ayrıca haber ajansları da sisteme fotoğraf yüklemede sorun yaşıyor.

Türk Telekom erişim problemi cuma gecesinden beri devam ediyor ve teknik ilgililerini detaylarıyla birlikte bilgilendirmiştim. Sorun halen devam ettiğine göre bu sorun idari bir konu olabilir ve çözümü mesai saatini bekliyordur…"