Elon Musk'tan çılgın proje: İnsan beynine çip takacağı tarihi verdi

Elon Musk'tan çılgın proje: İnsan beynine çip takacağı tarihi verdi

Elon Musk'ın insan beynine çip takma projesi olan Neuralink'i bu yıl içinde gerçekleştirmeyi planladığı öğrenildi.

SpaceX ve Tesla'nın CEO'luğunu yürüten milyarder girişimci Elon Musk bir kez daha dünyayı şaşırtacak Neuralink projesiyle adından söz ettirecek. 

Musk, Neuralink projesiyle insan beynine bir çip yerleştirmeyi planlıyor. Bu projeyle zihin gücüyle komut vermeyi sağlamak. 

eyftfttu8aukwfl.jpeg

Musk, geçtiğimiz günlerde bir maymun üzerinde test edilen çipi 2021 içerisinde insanlara uygulamak istiyor. 

Musk, felçli hastalara yardım etmeyi planlıyor 

Neuralink tarafından paylaşılan videoda 9 yaşındaki maymun Pager, beynine takılan çip sayesinde zihin gücüyle video oyun oynayabiliyordu. Musk'ın iddiasına göre bu çip gelecekte felçli hastalara yardım edebilir. 

Şubat ayında yaptığı açıklamada insanlı çalışmalara yıl sonuna kadar geçmeyi planladıklarını söyleyen Musk, 20 yıldır felç olduğunu belirten bir kullanıcısına verdiği cevapta şu ifadelere yer vermişti;

"Neuralink, implantın güvenli olmasını sağlamak için çok çalışıyor ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi'yle yakın temas halinde. İşler iyi giderse bu yıl içinde insanlar üzerinde çalışmalara başlayabiliriz." 

Musk, öz konusu teknolojiyle Alzheimer ile Parkinson gibi hastalıkların da tedavi edilebileceği iddiasını defalarca dile getirmişti.

Musk'ın 2016 yılında hayata geçirdiği Neuralink adlı şirketin amacı çok yüksek bant genişliğine sahip beyin-makine arayüzleri geliştirmek. Böylelikle pille çalışan bir çip, kafatasına yerleştirilecek ve beyne elektrotlar gönderebilecek.