Biden ve Trump son kez karşı karşıya!

Biden ve Trump son kez karşı karşıya!

ABD seçimlerine iki hafta kaldı. Amerikalılar, seçimi ABD tarihinin en kritik seçimlerinden biri olarak görüyor. Bir yanda mevcut başkan ve Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump, diğer yanda Demokratların adayı Joe Biden.

Trump ve Biden, canlı yayında son kez karşı karşıya geldi. Bu düellonun seçime ciddi bir etki etmesi bekleniyor.

Trump, Çin’deki banka hesabına ilişkin olarak 2013’te açıldığını ve başkan olmadan önce 2015’te kapattığını öne sürdü. Buna karşılık Biden, Trump’a vergi beyannamesini 4 yıldır açıklamamakla yüklendi. Trump ise milyonlarca dolar vergi ödediğini öne sürdü. 

Tartışmada Rusya konusu açılınca ortam gerildi. Biden, Trump’ı Rusya’nın Afganistan’daki ABD askerlerini hedef aldığında sessiz kalmakla suçladı. Trump ise Rusya’ya kendisi kadar sert davranan kimse olmadığını söyleyerek, Biden’ın Rusya tarafından fonlandığını öne sürdü.

3 Kasım'da gerçekleşecek olan seçimlere müdahale etmeye çalışan ülkelerin olduğunu ifade eden Biden, "Seçimlere müdahale eden herhangi bir ülke bedelini öder" dedi.

ABD'de ırkçılık

Demokrat aday Biden, ırkçılık konusuna da değindi. Biden, "Trump, Meksikalılardan kurtulacağını ve Müslümanların ABD'ye girmesini yasaklayacağını söyledi" diye konuştu.

Trump ise Biden'a verdiği cevapta, "Abraham Lincoln dışında kimse Afro-Amerikan topluma benim yönetimimin sunduklarını sunmadı" dedi. Trump, "Başkanlık yarışına Obama ve Biden'ın ülkeyi yönetme konusundaki kötü performansı nedeniyle girdim" ifadelerini kullandı.

Biden'ın, "Trump yönetimi göçmenleri çocuklarından ayırdı ve bunu yapan kaçakçılar değildi" iddasına ise ekonomi ile cevap veren Trump,  "Ben seçilirsem borsa patlayacak ama Biden kazanırsa borsa çökecek. Asgari ücreti yükseltmek istiyorum ama küçük işletme sahiplerine zarar verecek şekilde değil" dedi.

Koronavirüs salgını

"Koronavirüsün yayılması başından beri Çin'in hatası" iddasında bulunan Trump, koronavirüse yakalanmasını hatırlarak, "Ondan çok şey öğrendim. Ülkeyi açmalı ve bu krizden kurtulmalıyız" dedi.

Biden, "Trump, koronavirüs krizinin başlangıcında Çin Devlet Başkanı'nı övdü" diyerek, "Başkan Trump, koronavirüsle yaşamayı öğrenmemiz gerektiğini söylüyor, hadi ama bunun yüzünden ölüyoruz" ifadelerini kullandı.

Trump, "2.2 milyon insanın ölmesini önlemek için dünyanın en büyük ekonomisini kapattık" diyerek "Koronavirüsü yenmeye çok yakınız" diye konuştu. 'Damardan temizlik maddesi alma' söylemini de hatırlatan Trump, bunun şaka olduğunu kaydetti.

"ABD'de şu ana kadar koronavirüsten 220 bin ölü var ve günde 70 binden fazla vaka görülüyor" diyen Biden, "Başkan Trump'ın henüz koronavirüs salgınına karşı herhangi bir planı yok. Trump'ın salgına yaklaşımı trajik" dedi.

Trump ise Biden'a verdiği cevapta "Koronavirüs salgınından ölüm oranı düştü. Koronavirüs için hazır bir aşımız var ve ordu yakında dağıtacak" ifadelerini kullandı.

Vergi beyanı

Biden, Trump'ın 4 yıldır vergi beyannamelerini yayınlayacağını söylediğini hatırlattı ve "Kaçmayı bırakmalı ve derhal açıklamalı" dedi.

ABD Başkanı Trump verdiği cevapta "Vergi beyannamelerimi açıklamak istiyorum, zaten milyonlarca dolar gelir vergisini peşin ödedim" ifadesini kaydetti. 

Sağlık sigortası

Biden, "Özel sigorta şirketlerini kapatmayacağız ve kronik hastalıklardan muzdarip kişilerin korunmasını sağlayacağız. İnsanların uygun fiyatlı bir sağlık hizmeti alma hakkı var ve Trump sağlık hizmetleri konusunda hiçbir şey yapmadı" dedi.

Gerçekleşen düelloda demokrat aday Biden, "Bana oy veren ve vermeyen tüm Amerikalıların başkanı olacağım" ifadelerini kullandı.