Babacan ağır konuştu: Bir gün 17-25 Aralık'a dönülür bakılır

Babacan ağır konuştu: Bir gün 17-25 Aralık'a dönülür bakılır
DEVA lideri Ali Babacan 2013'teki kapatılan 17-25 Aralık soruşturmasının bir gün tekrar açılabileceğini gündeme getirdi. Babacan soruşturma döneminde bakandı.

Deutsche Welle Türkçe'de Nevşin Mengü’nün sorularını yanıtlayan Ali Babacan gündeme ilişkin değerlendirmeler yaptı. Babacan'ın söyledikleri satır başlarıyla şöyle. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni anayasa çağrısı: Gerçekçi  bulmuyoruz. Acil olan sistem değişikliği. Parlamenter sisteme geçiş gerekli. Böyle bir zihniyetle başkanlık sistemini ya da parlamenter sistemi konuşsanız ne olur? Anayasa'ya istediğinizi yazın. Zaten uymuyorlar ki. 

HDP heyetiyle görüşme: HDP heyetine, iiddetin her türlüsüne karşı olduğumuzu belirttik. Siyasetin üzerinde hiçbir örgütün gölgesinin dolaşmaması gerektiğini söyledik.

HDP'nin kapatılması: Prensip olarak parti kapatılmasına karşıyız. 

17-25 Aralık süreci: O günün tozu dumanı arasında tartışılmadı. Benim bildiğim bir şey var; devlet arşivinden hiçbir şey kaybolmuyor. Kurşun kalemle bir yere bir şey yazın onun on tane fotokopisi çekilir. Günün birinde 17-25 soruşturmalarına dönülür bakılır. 17 Aralık yargı ile kolluk kuvvetlerinin Türkiye için hazırladığı 'mini bir darbedir. 

"Yolsuzluk boyutu var mı?" sorusu üzerine: Ona herhalde bir gün bakılır. O dönemde tam bakılamadı. O dönemde mini darbe teşebbüsü o kadar önemli temaydı ki kimse yolsuzluk boyutuna bakmadı. Böyle bir şey olur mu denildi. Günün birinde dönüp o tarafa bakmak gerekir. O toz dumanda yolsuzluk konusu biraz gerilerde kaldı. 

 

Etiketler :