AKP'li Komisyon Başkanı, AYM'nin Enis Berberoğlu kararını görmeden itiraz etti

AKP'li Komisyon Başkanı, AYM'nin Enis Berberoğlu kararını görmeden itiraz etti

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AKP Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, AYM'nin Enis Berberoğlu kararına "hukuka aykırıdır" dedi. Hukukçu Kerem Altıparmak AKP'li Tunç'a yanıt verdi. 

Anayasa Mahkemesi CHP eski milletvekili Enis Berberoğlu'nun seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine karar verdi. Karar sonrası Berberoğlu yeniden yargılanacak.

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AKP Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, AYM, daha Enis Berberoğlu hakkında aldığı kararın gerekçesini açıklamadan "hukuka aykırıdır" değerlendirmesi yaptı ve "skandal"  olarak nitelendirdi. AKP'li Tunç'un değerlendirmesine tepki gösteren hukukçu Kerem Altıparmak,"Asıl skandal bir hukukçunun gerekçesini okumadan bir karara itiraz etmesidir" dedi.  

Yılmaz Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, "Anayasa Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu kararı A.Y 83, 84 ve Geç.20. Md. gereğince açıkça hukuka aykırıdır. Dokunulmazlık kapsamında olmayan bir dosya hakkında yargılamaya devam edilmesinin seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkının ihlali olarak görülmesi bir HUKUK SKANDALIDIR. Devletin güvenliği bakımından gizli kalması gereken belgeleri açıklamak” suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezası Yargıtay’ca onanan E.Berberoğlu’nun kesinleşen mahkeme kararının TBMM G.Kurulunda okunması ile birlikte A.Y 83 ve 84 ile İçtüzük 36. Md gereğince Milletvekilliği düşmüştür. 2016 yılında Anayasa’nın geçici 20. Maddesi ile mevcut dosyalar bakımından dokunulmazlıkların kaldırılarak yargılamanın devam etmesine dair düzenleme yapılmıştır. Bu nedenle E.Berberoğlu hakkında milletvekili olduğu halde yargılanmaya devam edilmiştir." dedi. 

sadasd.png

Kerem Altıparmak: Asıl skandal gerekçeyi görmeden yorum yapmak 

İnsan Hakları hukukçusu Kerem Altıparmak, Tunç'un değerlendirmesine yanıt vererek, "Yılmaz bey siz Meclisin Adalet Komisyonu Başkanısınız. Karar henüz yayınlanmış değil, gerekçesini görmediniz bile. Asıl skandal olan bir hukukçunun, hele ki Anayasa Komisyonu Başkanının, görmediği, gerekçesini okumadığı bir yargı kararına yorum yapması, skandal demesi değil mi?" ifadelerini kullandı. 

keremm.png