AYM'den 'sarkıntılık' kararı

AYM'den 'sarkıntılık' kararı

Anayasa Mahkemesi (AYM), sarkıntılık suçundan ceza alan Metin Duran’a kararın gerekçesinin tebliğ edilmemesinin, savunma için gerekli zaman ve kolaylıklara sahip olma hakkının ihlal edilmesi anlamına geldiğini bildirdi.

Sarkıntılık yapmak suretiyle cinsel saldırıda bulunan Metin Duran hakkında Ankara 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Davanın 26 Eylül 2018 tarihindeki karar duruşmasında Duran’a sarkıntılık suçundan ceza verilirken, hükmün açıklanması ertelendi. Duran’ın avukatı 27 Eylül günü karara itiraz etti, ancak gerekçeli itiraz dilekçesini gerekçeli kararın tebliğinden sonra vereceğini bildirdi.

Mahkeme kararın gerekçesini Duran’a ve avukatına tebliğ etmezken, itiraz üzerine dosyayı Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Ağır ceza mahkemesi, 22 Ekim 2018 tarihinde Duran’ın avukatı aracılığıyla yaptığı itirazı reddederek, asliye ceza mahkemesinin dayandırdığı gerekçe ve dosya kapsamında verilen cezada sanığın maddi zararının bulunmadığını belirtti.

Duran, asliye ceza mahkemesinin verdiği mahkumiyet kararının gerekçesinin kendisine tebliğ edilmediğini bildirerek, 12 Kasım 2018 tarihinde savunma için gerekli zaman ve kolaylık sağlanmadığı iddiasıyla AYM’ye başvurdu.

Duran’ın başvurusunu görüşen AYM oy birliği ile savunma için gerekli zaman ve kolaylıklara sahip olma hakkının ihlal edildiğine karar vererek, hak ihlalinin ortadan kaldırılması için kararın bir örneğini Ankara 5. Asliye Ceza Mahkemesi ve Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. AYM kararının gerekçesinde, savunma için gerekli zaman verilmemesi ve kolaylığın sağlanmamasının yeniden yargılama gerektirdiğine dikkat çekti.

ANKA