AYM Berberoğlu için yeniden 'ihlal' dedi!

AYM Berberoğlu için yeniden 'ihlal' dedi!

AYM, Enis Berberoğlu hakkında daha önce verilen ihlal kararının uygulanmadığı gerekçesiyle yapılan ikinci başvuruda yeniden ihlal kararı verdi.

Anayasa Mahkemesi (AYM), daha önce milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu ile ilgili olarak hak ihlâli kararı vermiş ancak yerel mahkeme direnerek AYM kararını tanımamıştı. Berberoğlu’nun “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkının” ve “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiği” gerekçesiyle yeniden yaptığı bireysel başvuruda, tekrar ihlal kararı çıktı.

Berberoğlu'nun, Anayasanın 67. maddesinde güvence altına alınan 'seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı' ile Anayasanın 19. maddesinde düzenlenen 'kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı'nın ihlal edildiğine karar verildiği belirtildi.

Karar oy birliğiyle alındı. Anayasa Mahkemesinin, daha sonra kararla ilgili yazacağı gerekçede “AYM’nin ihlal kararlarının bağlayıcı olduğu” vurgusunun güçlü şekilde yapılacağı ifade edildi. AYM Genel Kurulu, karar örneğinin ilk karara direnen İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesine hükmetti.

TBMM Başkanı Şentop ne demişti?

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, ilk karara yerel mahkemenin direnmesinin ardından Anayasa Mahkemesinin kararlarının bağlayıcı olduğunu söylemişti.

Şentop, mahkemelerin AYM’nin Berberoğlu kararına uyması gerektiğini söylemiş ve “Mahkemelerin yanlış karar vermesi mümkün. AYM’nin kararına muhatapların uyması gerekir” ifadelerini kullanmıştı.