Avukat Onur Cingil: Vatandaş bu ay elektrik faturasına dikkatli baksın

Avukat Onur Cingil: Vatandaş bu ay elektrik faturasına dikkatli baksın
TÜKO-DER Genel Sekreteri ve Avukat Onur Cingil, EPDK'nın elektrik faturalarına yansıtılacak temsil ağırlama, reklam, sponsorluk, bağış kararında geri adım atmasını değerlendirdi. Cingil, "Vatandaş bu ay elektrik faturasına dikkatli baksın" dedi.

Halk TV'de yayınlanan Can Coşkun'un sunduğu Haber Masası programının konuğu olan TÜKO-DER Genel Başkanı Avukat Onur Cingil, elektrik faturalarına ilişkin vatandaşa uyarılarda bulundu. Cingil, alınan kararın vatandaşın tepkisi ve çabalar sayesinde olduğunu ifade etti. 

Cingil'in açıklamasından öne çıkanlar şu şekilde:

"Aradaki fark iki kat olacak"

"Bu karar geri alındı ama yıllardır alınan haksız kalemlere ne olacak? EPDK kararını halk gündeme getirmeseydi bunlar devam edecekti. Dernek aidat giderleri, temsil ağırlama, sponsorluk alınmayacak peki denetim, danışmanlık, müşavirlik, mahkeme, dava, avukat, icra, arabuluculuk, büro harcamaları ne olacak? Yüksek bilir fiyatıyla tüketiciye verilen elektrik faturası ne olacak? Kayıp kaçak bedelleri ne olacak? Bugün her tüketici elektriğin tuşuna bastığında 10 farklı kalemde 5 farklı vergiyle ödeme yapıyor. Dolayısıyla bu önemli bir geri adımdır önemli bir ifşadır. Biz neredeyse dağıtım şirketlerinin patronlarının tatil giderlerini bile ödeyecek duruma gelmiştik. Vatandaş elektrik faturalarının kullandıkları bedelin karşısındaki rakamla fatura tutarını bir karşılaştırsın. Aradaki farkın iki kat olduğunu görecekler.

"TÜKO-DER yargıya gidecek"

Bir önceki enerji bakanı döneminde çıkartılan yasa ile hukuki alanda bir kanun geri yürütüldü ve kayıp kaçak bedellerinin tüketiciler tarafından geri alınamayacağına ilişkin hüküm koyuldu. Yönetenler dağıtım şirketlerinin mi yanında tüketicinin mi yanında? Tüketici lehine kanunlar bekliyoruz. 2011 yılından bu yana alınan bedellerin geri ödenebilmesi için hukuki mücadeleyi vereceğiz. Biz bu karardan önce de dava açmaya hazırlanıyorduk. Burada suç itirafıyla beraber ikrar da var. 2011 yılından beri alınan bu bedeller tüketiciler tarafından geri alınmalı. Biz bu konuyla ilgili toplumu da bilgilendireceğiz 82 milyon adına başvurumuzu yapacağız."

Etiketler :