Aşı pasaportu olmayan AB ülkelerine giriş yapamayacak

Avrupa Birliği, yeniden seyahat serbestisi için 'aşı pasaportu' şartını görüşecek. Aşılanmayan AB dışı ülke vatandaşlarının, AB ülkelerine seyahat edemeyeceği düzenlemeye göre vize için de normal pasaport ve aşı pasaportu gerekecek.

Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Ocak 2021 15:18
Aşı pasaportu olmayan AB ülkelerine giriş yapamayacak

Avrupa Birliği, yeniden seyahat serbestisi için 'aşı pasaportu' şartını görüşecek. Aşılanmayan AB dışı ülke vatandaşları, AB ülkelerine seyahat edemeyecek.

Sözcü'den Ali Gülen'in haberine göre; Avrupa Birliği, birlik içerisinde serbest dolaşım için ‘aşı pasaportu’ şartı getirmeye hazırlanıyor. Aşı pasaportu şartı kabul edilirse, AB'ye dışarıdan girecekler için de geçerli olacak düzenlemeye göre normal pasaportun dışında koronavirüs aşı bilgisinin kaydedildiği, uluslararası standartta aşı pasaportu olmayanlar AB'ye giremeyecek.

Aşı pasaportu konusu 21 Ocak'taki AB zirvesinde ele alınacak 

Mecbur kalıp girenler de karantinada kalacak ve sonrasında da bazı haklardan yararlanamayacak. Konu 21 Ocak'taki AB zirvesinde ele alınacak. Hukukçular, bu alanda ikiye bölünmüş durumda. Kimi “Aşı şart koşulamaz. İnsan haklarına aykırı” diyor. Kimi de “Diğerlerinin hayatını tehlikeye atmak da insan haklarına aykırı” görüşünde.

Resmi başvuru AB Komisyonu'na geldi 

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in resmi başvurusu, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'e ulaştırıldı. Mektup aynı zamanda diğer 26 AB üyesi ülkeye de iletildi ve bazı ülkelerde bu konuda anlaşma sağlandığı belirtildi. 

AB için de model olacak

Önümüzdeki iki ayın AB üyesi ülke vatandaşlarının aşılanmasına ağırlık verileceği belirtilen mektupta, “Üye devletler arasında ve üçüncü ülkelerden gidiş-gelişlerin, serbest dolaşımın mümkün olan hızla yeniden tesisi için çalışmak hepimizin önceliğidir. Bu nedenle koronavirüse karşı aşılanmış kişilerin serbest dolaşımını sağlamalıyız. Bu da bir kişinin başarıyla aşılandığını kanıtlayan, bir standarda bağlanmış bir belgeyle olabilir. Yunanistan'da buna yakında başlanacak ve AB için de model olacaktır” denildi.

Aşı pasaportu olmayana vize verilmeyecek 

Almanya'da da gündeme gelen aşı pasaportu zaten uygulamada fakat koronavirüs için ayrı bir sayfa ya da ayrı bir aşı kimliği gerekecek. Bu kimliği olmayanlar eğer teklif gerçekleşirse AB'ye alınmayacak. Üçüncü ülke vatandaşlarına vize verilmeyecek ve AB içinde serbest dolaşımda da kısıtlama olacak. Trenlere, uçaklara ve diğer toplu taşıma araçlarına, kalabalıklara, alışveriş yerlerine girişler kısıtlanabilecek.