Ankara'da yolsuzluk dosyası: 737 bin ağaç diktik demişler Orman Bakanlığı'nda böyle bir veri yok

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkanvekili Sercan Çığgın, Melih Gökçek döneminde yapılan yolsuzluklara ilişkin konuştu. Çığgın "737 bin ağaç diktik demişler ama Orman Bakanlığı'nda böyle bir veri yok" dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanvekili Sercan Çığgın Halk TV'de yayınlanan Can Coşkun'un sunduğu Haber Masası programının konuğu oldu. Çığgın, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın bütçe toplantısında yaptığı konuşma esnasında salonu terk eden AKP-MHP grubuna ilişkin "Cumhur İttifakı'nın üyelerinin temsilcileri bize atfen seçim sürecinde vaat verdiniz yerine getirmediniz kurgusunun boşa çıkacağını gördü ve salonu terk etti" yorumunda bulundu. 

Ankara’yı nasıl bir süreç bekliyor?

Ankara'da Melih Gökçek döneminde yapılan yolsuzlukların dosyalarını Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na ilettiklerini söyleyen Çığgın şöyle konuştu:

"40’a yakın dosya belediyede teftiş kurulunda teftişi tamamlandıktan sonra Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na iletildi. Yaklaşık 3 trilyona yakın yolsuzluk ve usulsüzlüklerin tespitine yönelik dosya tamamlandı. Bizim her soruya cevabımız var ama bizi vatandaşın izlemesine toplantı salonunu terk ederek, Meclis çoğunluğunu sağlamayarak izin vermediler. Çok fazla sayıya ulaşarak izleyici sayısını da düşürmeye çalıştılar. Mansur Bey, önerge sunmak istediğini söyleyen AKP'li vekile önergelerin alındığını katip üyesinin okuduğunu diğer maddelere geçeceğimizi söyledi. Önergelerin alınış şekli belliydi. Mansur Bey'in sorulara vereceği cevapları bildikleri için salonu terk ettiler. Sonrasında Meclis’i devam ettirmemiz için çoğunluğa ihtiyacımız olacağından ötürü Mansur Yavaş toplantıyı Çarşamba günü 11.00'a erteledi. Cumhur İttifakı’nın üyelerinin temsilcilerinin bize atfen seçim sürecinde vaat verdiniz yerine getirmediniz kurgusunun boşa çıkacaklarını gördüler ve salonu terk ettiler."

"737 bin ağaç diktik demişler ama Orman Bakanlığı'nda veri yok"

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin yatırımlarına sosyal medyadan ulaşılabileceğini ve şeffaf bir yönetim olacağını ifade eden Sercan Çığgın konuşmasına şöyle devam etti:

"Savcılığa 40 dosya teslim ettik ve bunlar gayet kabarık. Dosyalarda geçmiş dönemde ithal edilen ağaçlardan, Çin’den ithal edilen plastik oyuncaklara kadar her şey mevcut. Saygın başkentin Dinocan ile ne işi var. Ankapark 750 milyon dolara mal edilmiş. Güncel değeri ise 5 buçuk kat trilyon. Türkiye’de esnaf kepenk kapatıyorken o parayı buraya kullanmamız gerekiyorken Ankapark kapalı. Gökçek döneminde ithal ettikleri ağaçlar var. 2015 yılında 1.5 liraya aldıkları ağaçları barajların olduğu yere 737 bin adet diktiklerini ifade etmişler ama Orman Bakanlığı’nda böyle bir ağaç dikimi yok. Bunların hepsini tespit ettik. Dinozorlara, heykellere, dinocanlara yatırılan yığınla para var. Bunların her birini Ankara halkı adına soracağız. Yaptığımız bütün yatırımları şeffaf bir şekilde sosyal medya hesaplarımızdan ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin diğer kaynaklarından gösteriyoruz. Bizi bu noktaya çeken grup başkanvekilinin yönettiği belediyenin internet sitesine girdiğinizde veri yok."