Amerikan filmlerine konu olan seri katil ‘Zodyak’ın şifresi çözüldü

Amerikan filmlerine konu olan seri katil ‘Zodyak’ın şifresi çözüldü

ABD’nin California eyaletinde seri cinayetler işleyen ve bugüne kadar yakalanamayan katilin, ‘Zodyak’ imzasıyla gönderdiği şifreli mektupların kodları 51 yıl sonra çözüldü.

1960 ve 1970’li yıllarda ABD’nın California eyaletinde seri cinayetler işleyen ve bugüne kadar yakalanamayan katilin, o dönemde San Francisco Chronicle gazetesine ‘Zodyak’ imzasıyla gönderdiği şifreli mektupların kodları 51 yıl sonra çözüldü.

Filmi çekilen seri katil: Zodiac

Zodyak kod adlı seri katil, işlenen cinayetlerin basında yer almaya başlamasıyla Kasım 1969'da San Francisco Chronicle gazetesine içinde bir dizi sembol bulunan şifreli mektuplar göndermeye başlamıştı. Uzun yıllar devam eden ‘Zodyak Katili’ soruşturması neticesinde, polis ve FBI cinayetlerinin sorumlusu katili tespit edememişti.

Zodyak Katili resmi olarak 5 cinayetten sorumlu tutulmuş, 2 kurban ise elinden kaçmıştı. Soruşturma ve katil hakkında, birçok kitap yazılmış ve “Zodiac” adlı filme konu olmuştu.

FBI: Kurbanlar için adalet aramaya devam ediyoruz

Konuyla ilgili açıklama yapan FBI sözcüsü Cameron Polan, “Zodyak Katili, Kuzey Kaliforniya'da birçok topluluğu terörize etti ve onlarca yıl geçmesine rağmen, bu acımasız suçların kurbanları için adalet aramaya devam ediyoruz” dedi. Zodiac Katili soruşturmasının FBI San Francisco tarafından devam eden bir soruşturma olduğuna dikkat çeken Polan, ”Soruşturmanın devam eden niteliği nedeniyle, mağdurlara ve ailelerine saygı duyulduğundan, şu anda daha fazla yorum yapmayacağız" dedi.