Adalet Bakanı Gül'den 'masumiyet karinesi' vurgusu

Yeni yargı reformu gündemde. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, 10’uncu Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin açılışında konuştu. Gül'ün konuşmasında 'insan onuru' ve 'masumiyet karinesi' vurgusu öne çıktı.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin düzenlediği 10’uncu Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin açılışında konuştu.

Masumiyet karinesi vurgusu

Koronavirüs salgını koşulları nedeniyle online şekilde gerçekleşen açılışta, Adalet Bakanı Gül, yeni ‘yargı reformu’ ile ilgili açıklamalarda bulundu. Masumiyet karinesi vurgusunda bulunan Bakan Gül, “Bir kişiyi yersiz yere şüpheli ilan etmek, sadece o kişiyi değil ailesini ve sonuçta toplumu etkilemektedir” ifadelerini kullandı.

"FETÖ'nün cübbeli hainleri..."

İnsan onurunun masum olduğunu dile getiren Gül, FETÖ’nün yargıda etkin olduğu günleri hatırlatarak, “FETÖ’nün cübbeli hainlerinin sahte delillerle, uydurma suçlarla sanıkları peşinen suçlu ilân ettiği, kamuoyunu manipüle ettiği davalar vardı. Hukukun araçsallaştığı dönemlerde şüpheden sanık yargılanmadı. Çünkü yargı değil, önyargı vardı” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

FETÖ’cüler, 2010’da gerçekleşen Anayasa Referandumu sonrası yargıda daha etkin bir hâle gelmişti. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ’cü oldukları gerekçesiyle çok sayıda hakim ve savcı görevden ihraç edildi.