Abdulkadir Selvi: 2023’te Erdoğan birinci turda seçimi kazanacak

Abdulkadir Selvi: 2023’te Erdoğan birinci turda seçimi kazanacak

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Optimar’ın ağustos ayı anketini değerlendirdi. Selvi, halkın muhalefete güvenmediğini belirtip, "2023’te Erdoğan’ın birinci turda seçimi kazanacağını gösteriyor" dedi.

Abdulkadir Selvi, Erdoğan'ın olası rakiplerini de değerlendirdi. Bu değerlendirmeye göre Erdoğan'ın en ciddi rakibi İmamoğlu gözüküyor. Anketten CHP içinden çıkacak bir adayın yüksek oy alabileceğini yazan Selvi, "Ancak bu sonuçlar 2023’te Erdoğan’ın birinci turda seçimi kazanacağını gösteriyor" dedi.

Yazının ilgili bölümü şöyle;

"

Türkiye 18 yıldır AK Parti iktidarı tarafından yönetiliyor. Ülkelerin parçalandığı, ekonomilerin çöktüğü, siyasi coğrafyanın değiştiği bir dönemde Türkiye’nin de sorunları var. Ekonomiden koronavirüse, işsizlikten Doğu Akdeniz’deki gerilime kadar... Anketlerde bu ortaya çıkıyor. İlginç olanı, halkımız “Bu sorunları muhalefet çözer” demiyor. Hilmi Daşdemir’in başkanı olduğu Optimar, ağustos ayı anketinde halkımıza bu soruyu sormuş. Ankete katılanların yüzde 33.9’u yine “AK Parti çözer” diyor. CHP diyenlerin oranı yarı yarıya. “Bu sorunu CHP çözer” diyenlerin oranı ancak yüzde 15.3’e ulaşıyor. Sorun sadece CHP değil. HDP, İYİ Parti, Deva Partisi ve Saadet Partisi diyenlerin oranını da topladım. Yüzde 27.1 ediyor. Muhalefet açısından çok köklü bir sorun var. Halk, “Muhalefet benim sorunumu daha iyi çözer ve Türkiye’yi daha iyi yönetir” demiyor. Hem de İstanbul, Ankara gibi büyükşehirler CHP’li başkanlar tarafından yönetilmesine rağmen. Ama tek gösterge bu değil.

Kararsızların oranı yüzde 26.1’le neredeyse muhalefetin toplamına yetişiyor.

İki açı

Bu ankete bakarak iki yorumda bulunabiliriz.

1- CHP içinde çıkacak bir adayın daha yüksek oy alma şansı var. Kılıçdaroğlu’nun Gül ısrarı anketlere yansımıyor.

2- Millet ittifakının cumhurbaşkanı adayı önemli olacak. Ancak bu sonuçlar 2023’te Erdoğan’ın birinci turda seçimi kazanacağını gösteriyor."

Yazının tamamını buradan okuyabilirsiniz.