46 bin yıllık tarihi mağarayı patlatmasının ardından istifa etti

46 bin yıllık tarihi mağarayı patlatmasının ardından istifa etti

Avustralya’da 46 bin yıl öncesinde ait insan kalıntıları bulunan tarihi iki Aborjin mağarasının yanlışlıkla patlatılmasının ardından, patlamaya sebep olan şirketin CEO'su ve iki üst düzey yöneticisi istifa etti.

İngiltere ve Avustralya merkezli çokuluslu, dünyanın en büyük metal ve madencilik şirketlerinden biri olan Rio Tinto, Avustralya’daki Juukan George bölgesinde, 46 bin yıl öncesine ait insan kalıntıları bulunan iki Aborjin mağarasını Mayıs ayında yanlışlıkla patlatmıştı. Bölgedeki yaşayan Aborjin Puutu Kunti Kurrama ve Pinikura halkı için oldukça önemli olan antik kaya sığınakları yerle bir olmuş ve şirket hakkında soruşturma başlatılmıştı.

"Bir miras alanının yok edilmesi yanlıştı"

Rio Tinto’nun CEO'su Jean-Sébastien Jacques ve iki üst düzey yönetici olaydan sonra istifa etti. Yönetim Kurulu Başkanı Simon Thompson ise "Juukan’da böylesine olağanüstü arkeolojik ve kültürel öneme sahip bir miras alanının yok edilmesi yanlıştı. Puutu Kunti Kurrama ve Pinikura halkının güvenini yeniden kazanmaya kararlıyız” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak:DHA