"Zengin ülkeler bir yıllık aşı üretimini neredeyse satın almış durumda, Türkiye''de aşı 1 sene sonra"

"Zengin ülkeler bir yıllık aşı üretimini neredeyse satın almış durumda, Türkiye''de aşı 1 sene sonra"

Cumhuriyet gazetesi yazarı Orhan Bursalı, koronavirüs aşısıyla ilgili dikkat çeken bir iddiada bulundu.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Orhan Bursalı, "Zengin ülkeler, bir yıllık aşı üretimi neredeyse satın almış durumdalar." dedi. 

"Bilim insanlarımız diyor ki bugün başlasa denemeler ve Faz 1, 2 ve 3’ü başarıyla tamamlansa, 2021 yılının bu aylarında “yerli aşı” hazır olabilir." ifadelerini kullanarak, Türkiye'deki aşı durumunu açıkladı.

Bursalı'nın "Korona aşılarını zengin ülkeler kapattı, Türkiye’de yerli aşı 1 yıl sonra" başlıklı yazısı şöyle:

 Bursalı, "Daha şimdiden parası olan zengin ülkeler neredeyse üretilecek aşıların büyük kısmını kapatmış durumda, hemen hemen bir yıllık üretim stoklarını satın almış durumda. Size bize düşmeyecek" görüşünü savundu. 

Bursalı, "Zengin ülkeler, bir yıllık aşı üretimi neredeyse satın almış durumdalar. Şu anda 9 kadar aşı son klinik aşamada. Oxfam araştırma şirketi, bunlardan satış ilişkileri açıklanan 5 şirketin (AstraZeneca, Gamaleya / Sputnik, Moderna, Pfizer ve Sinovac) son klinik aşamada olan aşı anlaşmalarını inceledi. Üretecekleri toplam 5.3 milyar doz aşının 2.7 milyarlık dozu ABD, İngiltere, Avustralya, Japonya, İsrail, İsviçre’ye satılmış. Bunların yanında bazı AB ülkelerinin de adı geçiyor. Tabii Çin, Hindistan da var." ifadesini kullandı. 

Bursalı şöyle devam etti:

 "Bilim insanlarımız diyor ki bugün başlasa denemeler ve Faz 1, 2 ve 3’ü başarıyla tamamlansa, 2021 yılının bu aylarında “yerli aşı” hazır olabilir. Eğer bu başarılabilirse, Türkiye’de bilimsel araştırmalar, en azından bu niş alanda büyük bir sıçrama yapmış olacak. Bu başarıyı bekliyoruz ve umuyoruz." düşüncesini dile getirdi.