Halk TV Canlı Yayın
İşte Ekrem İmamoğlu'nun masasındaki anket
MAK Danışmanlık, Ekrem İmamoğlu’nun masasındaki anketi açıkladı. MAK Danışmanlık’ın Yönetim Kurulu Başkanı Kulat İstanbul seçiminde Ekrem İmamoğlu’na oy verme oranının artacağını söyledi.

Kamuoyu araştırma şirketi MAK Danışmanlık'ın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, yaptıkları anketlerin, 23 Haziran'da yenilenecek İstanbul seçimlerinde Millet İttifakı'nın adayı Ekrem İmamoğlu'na oy verme oranının artacağını gösterdiği kaydetti.

SON ANKETİN VERİLERİ

Kulat, TV 5'te son seçim anketine dair verileri açıkladı. Söz konusu anket 27-30 Nisan tarihleri arasında, İstanbul'da 5 bin 500 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Anket, 31 Mart seçimlerinin ardından ve YSK ‘iptal' kararından önce yapılan son anket olmasının yanı sıra İmamoğlu'nun masasındaki son anket olması bakımından da önem taşıyor. Kulat, anket sonuçlarını şöyle değerlendirdi:

Cumhur İttifakı'na oy verenlerin sadece yüzde 3'ü MHP'li olduğunu kaydetti. Yani MHP'den ciddi oranda AK Parti'ye oy gelmediğini buradan görmüş olduk.

“Seçimde bir hile yapıldığını düşünüyor musunuz?” sorusuna deneklerin yüzde 56'sı “Hayır, düşünmüyorum”, yüzde 36'sının ise “Evet, düşünüyorum” cevabını verdi. Yani AK Parti'ye oy verdiğini söyleyen seçmenin de bir kısmı, hile olmadığını düşünüyor.

“Seçimin tekrarlanması durumunda politik tercihiniz değişir mi?” sorusuna deneklerin yüzde 79'u “Değişmez” cevabı verdi. Yüzde 8'i kararsız olduğunu, yüzde 13'ü ise “Evet, değişir” cevabı verdi. Kararsızları dağıttığınızda, yüzde 16-17'lik bir seçmen, ‘Evet, kararım değişir' diyor ve bu seçmen, ağırlıklı olarak AK Parti'ye oy verdiğini, yani Cumhur İttifakı'na oy verdiğini söyleyen seçmen. Bu fotoğraf doğru çıkarsa, Ekrem İmamoğlu'na oy verme oranının artacağını gösteriyor.

Bu arada Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz ise Yol Tv ana haberin canlı yayınında 23 Haziran seçiminde İmamoğlu'na fazladan 120 bin oy geleceğini söyledi. Özkiraz, şöyle konuştu:

OYU 120 BİN ARTAR

 

“CHP içerisinde, oy vermemiş seçmenlerin tamamı ve seçime katılmayan adaylardan 50 bin kadar avantaj sağlayacak. AKP'ye gidecek oylar Saadet'te kalacak, CHP'ye gidecek olan zaten gidecek, 50 bin oy kadar da oradan İmamoğlu avantajlı olacak. BTP'nin aday çıkarmayacağını düşünüyorum. Oradan 20 bine yakın bir avantaj sağlayacak. DSP aday çıkarsa bile aldığı 30 bin oyun, 20 binden fazlasını alamayacak. Tamamından fazladan alacağı oy 120 bin kadar diye düşüyorum. Asıl oy alacağı kesim Cumhur İttifakı'nın seçmenleri.”

İlgili Haberler