'Zeka Hap'larına Reçeteli Kontrol

Kamuoyunda 'zeka hapı' olarak bilinen modafinil etken maddeli uyarıcı ilaçlar artık reçetesiz satılamayacakBazı uyku bozukluklarının tedavisinde kullanılan, modafinil etken maddeliuyarıcı ilaçların bilinçsiz kullanılması nedeniyle,...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
'Zeka Hap'larına Reçeteli Kontrol

Kamuoyunda 'zeka hapı' olarak bilinen modafinil etken maddeli uyarıcı ilaçlar artık reçetesiz satılamayacak

Bazı uyku bozukluklarının tedavisinde kullanılan, modafinil etken maddeliuyarıcı ilaçların bilinçsiz kullanılması nedeniyle, İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu harekete geçti.

Bazı internet sitelerinde "zekâ hapı" olarak adlandırılılan bu ilaçlar özellikle öğrenciler arasında bilinçsiz bir şekilde kullanılıyor.

KESİNLİKLE REÇETESİZ SATILAMAZ

Bilinçsiz kullanımın artması nedeniyle Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu valiliklere uyarı yazısı gönderdi.

Kurum, tüm sağlık kurum ve kuruluşlarının, serbest hekim, veteriner hekim, diş hekimi, ecza depoları ve eczanelerin uyarılmasını isteyerek, “Bilindiği üzere, Modafinil etken maddeli ilaçlar yalnızca uyku hastalığına (narkolepsi) bağlı aşırı uyku eğilimi olan hastaların tedavisinde kullanılmaktadır.  Söz konusu etken maddeyi içeren ilaçların tedavi amacı dışında reçetesiz temin edilerek kötüye kullanıldığı saptandığından, bahsi geçen etken maddeyi içeren ilaçlar, kontrollü tüketimlerinin sağlanması amacıyla ‘Normal Reçete ile Verilmesi Gereken Kontrole Tabi İlaç’ kapsamına alınmıştır. Kesinlikle reçetesiz satışının yapılmaz” denildi.

 BİRÇOK YAN ETKİSİ BULUNUYOR

Aşırı gündüz uykusuyla ilişkili bozuklukların tedavisi için geliştirilen modafiniletken maddeli uyarıcı ilaçların uykusuzluk, sinirlilik, çarpıntı, kalpte ritm bozukluğu, kan basıncında aşırı yükselme gibi yan etkileri bulunuyor. Halüsinasyonlar, anormal düşünceler veya davranışlar, depresyon ve anksiyeteye yol açabilen bu ilaçların, başka ilaçlarla etkileşime geçmesi sonucu öldürücü etkiye sahip olabilirler.