Yeşillikler uzun süre bozulmadan nasıl saklanır? Buzdolabındaki yeşillikler bozulmasın: Yeşillikler nasıl taptaze kalır?

Yeşillikler uzun süre bozulmadan nasıl saklanır? Buzdolabındaki yeşillikler bozulmasın: Yeşillikler nasıl taptaze kalır?
Maydanoz, nane, kıvırcık, tereotu... Hepsi çok çabuk bozuluyorsa bu yöntemleri deneyin. Buzdolabına koydunuz ama yine de daha bir dalını bile kullanamadınız mı? Peki yeşillikler neden bozulur? Taptaze kalmaları için ne yapmalı? İşte yeşillikleri ilk günkü tazeliğinde koruyan yöntemler...

Bazı yiyecekleri buzdolabına da koysanız erken bozulmalarına engel olmazsınız. Bu besinlerin başında da ton balıklı ya da sade salataların vazgeçilmez lezzeti olan kıvırcık, roka ve maydanoz gibi 'yeşillikler' geliyor. Aldığınız gibi bozulan yiyeceklerin başında gelen yeşillikleri, doğru saklama yöntemini bilirseniz bozulmadan yiyebilirsiniz. Peki bu yöntemler neler? Yeşillikleri nerede saklamalı?

Yeşillikleri bozulmadan saklamak için ne yapmalı?

yesilll.jpg

En iyi yöntem: Cam kavanoz

Maydanoz, nane gibi yeşillikleri taptaze saklamak için en etkili ve çok bilinen yöntem 'cam kavanoz'a koymak. Bunun için öncelikle uygun boyutlarda bir cam kavanoz edinmelisiniz. Eğer elinizde farklı türde yeşillikler varsa gruplandırma için birkaç tane kavanoz kullanabilirsiniz.

Bu cam kavanozun altına bir havlu kağıt serin ve saplarından ayıkladığınız yeşillikleri bu kavanoza koyun.

Kavanoza koyma işlemini mutlaka yeşillikleri yıkamadan yapmalısınız.

İhtiyacınız olduğunda gerekli olanı alıp geri kalanı bu kavanozda muhafaza etmeye devam edin. Yıkadığınız yeşillik varsa bunların arasına koymamalısınız.

yesillla.jpg

Saklama poşetlerinden yararlanın

Yeşillikleri korumanın bir diğer yöntemi de 'saklama poşeti' yani 'kilitli poşet'lerde muhafaza etmek.

Bu yöntem için ilk olarak yeşillikleri tertemiz yıkamalısınız. Daha sonra bunları soğuk suda ya da buzlu suda yaklaşık 10 dakika bekletin.

Bekletmenin ardından yeşilliklerin suyunu iyice süzdürün. Salata kurutucuya atın ya da temiz mutfak havlusuyla tamamen kurutun.

yesill.jpg

Kağıt havlu serdiğiniz saklama poşetine, kuruttuğunuz yeşillikleri koyun.

Saklama poşetinin içinde hiç hava kalmamalı. Ayrıca nemden arındırılmış olduğu için yaklaşık bir hafta yeşillikler bozulmadan durabilir.

Saklama kabına koyabilirsiniz

Saklama poşetiyle aynı şekilde hazırladığınız yeşillikleri, saklama poşeti yerine 'saklama kabı'na koyabilirsiniz.

Saklama kabının altına ve üstüne kağıt havlu sererseniz nemin yok edilmesine yardımcı olabilirsiniz.

yes.jpg

Taze olarak tüketin

Kullanacağınız kadar yeşilliği alıp hemen tüketmek en doğru olanı. Böylece hem zahmetten kurtulursunuz hem de daha taze bir yöntemle besinleri tüketmiş olursunuz.