Yerden topluyorlar. ABD'den Yeni Zelanda'ya Kadar 11 Ayrı Ülkeye Satıyor Paraya Para Demiyorlar

Yerden topluyorlar. ABD'den Yeni Zelanda'ya Kadar 11 Ayrı Ülkeye Satıyor Paraya Para Demiyorlar
Kırıkkale'nin Delice ilçesindeki eşsiz doğal kaynak suyundan üretilen coğrafi işaretli tuz, hem Türkiye içinde hem de yurt dışında büyük ilgi ve talep görüyor. Bu doğal tuz, bin 300 metre derinlikten gelen yeraltı suyunun özel işlemlerle elde edilmesiyle üretilmektedir. Saflığı ve mineral zenginliği ile tanınan Delice tuzu, 11 farklı ülkeye ihraç edilmekte.

Kılıçözü Dağı eteklerindeki Delice ilçesinde bulunan doğal kaynak suyundan üretilen tuz, saflığı ve mineral zenginliği ile dikkat çekmektedir. Bu eşsiz tuz, yeraltından çıkan suyun, özel sera tipi havuzlarda güneş ışığı yardımıyla buharlaştırılmasıyla elde edilmektedir. En önemlisi, bu doğal tuz üretimi sırasında hiçbir kimyasal işleme tabi tutulmamakta, bu nedenle de sağlık açısından son derece güvenlidir. Delice tuzu, özellikle ABD, Almanya, İsviçre, İngiltere, Avustralya, Belçika, Kore ve Yeni Zelanda gibi birçok ülkeye ihraç edilmektedir, coğrafi işaretli ürün olarak büyük ilgi görmektedir.

mineral-deposu-1.jpg

Bu özel tuzun katı ve sıvı formu, hem Türkiye içinde hem de yurt dışında yoğun talep görmektedir. Bununla birlikte, Delice tuzu sadece eşsiz lezzetiyle değil, aynı zamanda magnezyum ve potasyum gibi mineralleri içermesi nedeniyle sporcular arasında da popülerdir. Bu mineraller, kramp ve eklem ağrılarına karşı doğal bir çözüm olarak kabul edilir ve sporcuların tercihi haline gelir.

TUZUN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

  • Tuzun içerisinde magnezyum ve potasyum oldukça yüksek. O yüzden de bu tuzu kullananlarda tansiyon gibi rahatsızlık olmamaktadır.
  • Diğer tuzların sodyum oranı 40'tan başlayıp 35-38 aralığındayken bu tuzdaki sodyum oranı 31'e kadar düşmektedir.
  • İçerisindeki magnezyum ve potasyumun yüksek olmasından kaynaklı bu tuzu kullananlarda kramp ve eklem ağrıları hiç görülmemektedir.

mineral-deposu-2.jpg

Etiketler :