Yanlış Makyaj Bu Enfeksiyonlara Neden Oluyor

Yanlış Makyaj Bu Enfeksiyonlara Neden Oluyor
Bu enfeksiyonların pek çok sebebi ise tarihi geçmiş kozmetik ürünleri kullanmak. Eski kozmetik ürünleri içeriğinde bakteriler barındırdığı için cilt sorunlarına neden oluyor. Yapmanız gereken ise eski kozmetik ürünlerinizden...

Bu enfeksiyonların pek çok sebebi ise tarihi geçmiş kozmetik ürünleri kullanmak. Eski kozmetik ürünleri içeriğinde bakteriler barındırdığı için cilt sorunlarına neden oluyor. Yapmanız gereken ise eski kozmetik ürünlerinizden bir an önce kurtulmak.

Makyaj temizleme- Foto: Shutterstock

Konjonktivit

Maskaranızı tek seferliğine de olsa başkasıyla paylaşmanız kısa sürede bulaşıcı bir enfeksiyon olan konjonktivite neden oluyor. Maskaranızın kısa sürede bozulmaması için ise normal oda sıcaklığında saklamanız gerekiyor.

Staph Enfeksiyonu

Staph Enfeksiyonu, yaygınlığı az olsa da ciddi korkutucu bir enfeksiyon şekli. Sadece makyaj malzemelerinin temiz tutulması değil, arkadaşınıza ait makyaj fırçası kullanmak ya da tarihi geçmiş ürün kullanmak da bu enfeksiyona neden oluyor. Son zamanlarda oldukça yaygınlaşan enfeksiyon, Avustralya’da bir kadının makyaj fırçası kullanımı sonucu kaptığı bu enfeksiyon ile felç olduğunu göz önünde bulundurursak durumun ne kadar ciddi olduğu ortada.

Arpacık

Gözde oluşmuş arpacık enfeksiyonunun ne kadar acı verdiğini ve kötü göründüğünü tahmin edersiniz. Tarihi geçmiş masakara, göz farı ya da kirlenmiş göz ürünleri iltihaba neden oluyor. Bu nedenle uygulamadan önce muhakkak son kullanma tarihine ve temizliğine bakmanız gerekiyor.

maskara- Foto: Shutterstock

Uçuk

Belki de en sık yapılan hatalardan birisi zor zamanlarda imdada yetişen arkadaş rujları… Başkasına ait kullandığınız rujlar kısa vadede günü kurtarsa da dudağınızda uçuk çıkma ihtimalini de artırıyor.

Akne

Gece çıkarmaya üşendiğiniz makyajınız, sabah cildinizde akneler olarak geri dönüyor. Nefes alması gereken gözenekleriniz yağ, ölü deri ve bakteriler tarafından engellenince mikroplar oluşuyor ve akneye sebep oluyor. Son kullanma tarihi geçmiş kozmetik ürünleri, gece temizlenmeyen makyajlar ciltte aknelerin oluşmasına neden oluyor. Bunu önlemek için ise cildinizi iyice temizlediğinizden emin olmanız gerekiyor.

Sözcü