Varlığı yıllardır gizemini koruyor... Loch Ness canavarı için büyük araştırma

Varlığı yıllardır gizemini koruyor... Loch Ness canavarı için büyük araştırma
Dünyanın en çok bilinen İskoçya’daki Loch Ness gölü canavarı efsanesinin gerçekliğinin belirlenmesi için son 50 yılın en büyük araştırmasına hazırlanılıyor. Tam 90 yıl önce Aldie Mackay adlı bir otel müdürünün bir akşam bara girerek müşterilere Loch Ness gölünde bir "su canavarına" tanık olduğunu söylemesiyle başlayan efsane hızla dünyaya yayılmıştı.

Dronlar ve akustik ekipmanlar kullanılarak, dünyanın dört bir yanından yüzlerce gönüllünün yüzey gözlemine katılmasıyla yapılacak araştırma gizemli yaratık için düzenlenen en büyük organize av kabul ediliyor.

Yenilenen Loch Ness Merkezi tarafından organize edilen ve dünyanın dört bir yanından gelen gönüllüler, iki gün boyunca sudaki kırılmaları, açıklanamayan hareketleri arayarak, en büyük yüzey gözlemi olduğuna inanılan bu etkinliğe bizzat ve çevrimiçi olarak katılacaklar.

Yıllar boyunca bilim insanları ve amatör meraklılar 230 metre derinliğindeki Loch Ness'te mersin balığı gibi büyük bir balığın, hatta plesiosaur gibi tarih öncesi bir deniz sürüngeninin yaşadığına dair kanıtlar bulmaya çalıştılar, ancak başarılı olamadılar.

Loch civarında bir canavardan bahsedilen en eski tarih, İrlandalı keşiş St Columba'nın loch'tan akan Ness Nehri'nde bir "su canavarı" ile karşılaştığının söylendiği orta çağlara kadar uzanıyor. Bu olay 1933 yılında Aldie Mackay'in "balina benzeri bir yaratık" gördüğünü bildirmesiyle dünya çapında dikkat çekmiş ve aynı yıl George Spicer adlı biri "çok olağanüstü bir hayvan türü "nün arabalarının önünden yolun karşısına geçip Loch'ta kaybolduğunu gördüğünü söylemiştir.

Kaynak:halktv.com.tr Dış Haberler Servisi