Van'da sel öncesi yağmur bulutu

Van'ın İpekyolu ilçesi Bostaniçi Mahallesi'nde 4 gün önce sele neden olan sağanaktan sonra oluşan yağmur bulutu bir vatandaş tarafından cep telefonu kamerasıyla görüntülendi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Ağustos 2021 17:37

İpekyolu ilçesi Bostaniçi Mahallesi'nde 4 gün etkili olan sağanak sele neden oldu. Sağanakta cadde ve sokaklar göle döndü, birçok ev ve iş yeri su altında kaldı. Sele neden olan sağanak, aynı mahallenin uzak bir noktasından esnaflık yapan Fatih Özdemir tarafından cep telefonuyla görüntülendi. Özdemir, ilk kez böyle bir görüntü ile karşılaştığını söyledi.

vandasel-oncesi-yagmur-bulutu-cep-telefonu-kamerasinda-3300-dhaphoto1.jpg

Yağmur bulutu türleri nelerdir?

Bulut oluşumu kısaca su damlacıklarının ve gözle görülen kristallerin bir araya gelmesi üzerinden pamuksu beyaz bir görüntü altında ortaya çıkması anlamına gelmektedir. Çok beyaz olmasının yanı sıra kirli bir gri ya da çok koyu renkler üzerinden de görsel açıdan meydana geldiğini söylemek mümkün. Yabancı isimler ile farklı türleri üzerinde yağmur oluşumu gerçekleşir.

- İntortus,

- Vertebratus,

- Undulatus,

- Rediatus,

- Lacunosus,

- Duplicatus,

- Translucidus,

- Perlucidus,

- Opacus,

Kendi içerisinde farklı anlamlar taşıyan bulut türleri, mevsimlere ve oluşuma bağlı olarak meydana gelmektedir. Her mevsim ortaya çıkan bulutlar aynı zamanda çeşitleri, cinsleri ve özelliklerine göre de ayrılabilmektedir. Temel olarak bulutlar yeryüzünün sıcaklığı ve yeryüzüne yakın sıcaklık akışının yukarı doğru çıkması ile meydana gelir.


 

KAYNAK: DHA