Uzmanlardan uyarı: Sakın hazır kıyma almayın!

Uzmanlardan uyarı: Sakın hazır kıyma almayın!
Hazır kıyma hem pratik olması hem de fiyatının uygunluğu nedeniyle tüketiciler tarafından daha çok tercih ediliyor.Ancak uzmanlar, hazır kıyma alınmaması konusunda tüketiciyi uyarıyor.

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, hazır kıyma alınmaması konusunda önemli uyarılarda bulunuyor. Hazır kıymalardan alınan numuneler ise, içerikte yabancı maddelere rastlandığını ortaya koyuyor.

Sözcü Gazetesi yazarı İsmail Akın'ın haberine göre Yalçındağ, kıymalık etin kasapta çektirilerek alınması gerektiğini belirtiyor. Yalçındağ, paketlenmiş kıyma satışının aslında yasak olduğunu ancak marketlerde bu uygulamanın sürdüğüne dikkat çekiyor.

"Vatandaş kıymasını gözünün önünde çektirip alsın. Bunun doğrusu budur. Paketlenmiş ürünün karşısındayız" diye konuşan Yalçındağ, hazır kıymanın, hem halkın hem de esnafın başının belası olduğunu dile getiriyor.

Hazır kıymadan tavuk taşlığı gibi maddelerin çıktığına işaret eden Yalçındağ, uyarılarını şu ifadelerle sürdürüyor:

"Yasaklama çalışmalarının yapıldığı zaman, en iyimser tahminle, hazır kıymanın içinden tavuk taşlığı çıkıyordu bol miktarda. Yani yasaklanmadan önce biz İstanbul, Ankara'da bir çalışma yaptık. Bakıyorsunuz o zamanlar kasapta kıyma 39 lira, markette paketlenmiş halde olan 20 lira. Hem esnafı hedef gösteriyor, hem de halkı aldatma unsuru olarak kullanılıyor. Paketleme biçimi bile tartışılır diye düşünüyorum. Çünkü bu Modifiye Atmosfer Paketleme denilen bir metotla paketleniyor. Bir oksijensiz ortam oluşturuluyor. Yarın bunlarda bir tür tartışma konusu olabilir.

Aldıkları numunelerin neredeyse tamamı yabancı maddeyle dolu çıktı. Ondan sonra da bakanlık bunu yasakladı. Vatandaşı bir beladan kurtarmış olduk. Şimdi de aynı görüşteyiz. Vatandaşa asla tavsiye etmiyoruz. İçerik olarak bakıyoruz, yüzde 20 yağlı diyor. Yani 750 gram etin, 250 gramını yağ alıyorsunuz. Aslında ucuz gibi görünse de pahalıya almış oluyorsunuz. Yani istediğiniz değil, yapanların istediğini alıyorsunuz. Onun için de et almanın yeri kasaptır diyoruz. Şu anda hazır kıyma kesinlikle yasaktır. Gördüğünüz yerde Alo 174'e ihbarda bulunun. Bu yasaktır ve cezayı gerektirir."

Etiketler :