Ünlü oyuncu 'Anne sütü içiyorum' demişti: Profesör uyardı

Ünlü oyuncu 'Anne sütü içiyorum' demişti: Profesör uyardı
Güzelliği için anne sütü içtiğini söyleyen şarkıcı Selen Görgüzel, sosyal medyada gündem olmuştu. Görgüzel, “Bebeğini emziren arkadaşımdan sağdığım anne sütünü içiyorum. Vitamin takviyesi alsam da yorgunluğumu atamıyorum. Doktorum böyle bir şey tavsiye etti. Kanser hastalarına da çok faydası varmış” demişti. Konuyla ilgili uzmanlardan açıklama geldi.

Geçen yıl Hamdi Alkan ile evliliğini noktalayan Selen Görgüzel, elinde anne sütüyle geçtiğimiz gün Nişantaşı'nda görüntülendi. Görgüzel, muhabirlere güzellik sırlarını açıkladı.

Elindeki pet şişeyle dikkat çeken şarkıcı, açıklamada bulundu.

Görgüzel, "Bebeğini emziren arkadaşımdan sağdığım anne sütü. Doğal gerçek anne sütü. Bunların çabuk tüketilmesi gerekiyor. Enfeksiyona iyi geliyor. Bu ara yoğun tempoda çalışıyorum, vitamin takviyesi alsam da yorgunluğumu atamıyorum. Doktorum böyle bir şey tavsiye etti. Kanser hastalarına da çok faydası var. Yeni duyulmaya başladı. Özellikle enfeksiyonla ilgili tüm konularda gerçek bir antibiyotik" demişti.

195884.webp

Hürriyet’te yer alan habere göre; İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Osman Erk, sanatçının iddialarının gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Erk, şöyle konuştu:

“Yetişkin bir insanın anne sütü içmesi için son derece bilgisiz olması gerek. İçinde kansere neden olacak maddeler barındırır. İnsülin metabolizmasına zarar verir. Bağırsak geçirgenliğini arttırabilir. En az 40’a yakın hormonsal zararı vardır. Yetişkin bir insan asla anne sütü içmez. Söylediği şeyler, medyatik bir palavradan başka bir şey değil. Saçma, bilgisizce, bilimsel altyapısı olmayan bir düşüncedir. Doktor bunu tavsiye etmez. İnsan sağlığına son derece zararlı bir tavsiyedir. Sütün içinde olanları sebze, meyve ve baharatlardan rahatlıkla alabilirsiniz. İnsanlar ve ineklerde kolostrum olur. Doğumdan sonra 3-4 gün gelir. Bu bir süt değil sıvıdır ve bağırsak sendromu olan kişiler kullanabilir. Bu ilk dönemde gelen yararlı bir sıvıdır. Bunun sütle alakası da yoktur.”