'Tarihin sıfır noktası'nda moda çekimi

'Tarihin sıfır noktası' olarak nitelendirilen Göbeklitepe'de moda çekimleri yapıldı. Moda çekimlerine katılan manken Duygu Çakmak, 20 kilo ağırlığındaki kıyafetleri taşırken zaman zaman zor anlar yaşadı.

Lübnan’da düzenlenen Miss Europe 2021 yarışmasında 3'üncü olan manken Duygu Çakmak, Şanlıurfa'da 12 bin yıllık geçmişiyle 'tarihin sıfır noktası' olarak nitelendirilen ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Göbeklitepe'de, moda çekimlerine katıldı.

12-bin-yillik-gobeklitepede-moda-cekimi-yapildi-3267-dhaphoto14.jpg

Dergi ve kataloglarda kullanılacak

Neolitik döneme ait, boyları 3 ila 6 metre, ağırlıkları da 40 ila 60 ton olan, yabani hayvan figürlü 'T' biçimli dikili taşlar bulunduğu Göbeklitepe’de çekilen fotoğraflar dergi ve kataloglarda kullanılacak.

12-bin-yillik-gobeklitepede-moda-cekimi-yapildi-3267-dhaphoto11.jpg

8 saatlik çekim

Modacı Perihan Demirdelen tarafından Göbeklitepe'den ilham alınarak, tasarlanan 8 parça kreasyon ve 20 kilo ağırlığındaki kıyafetlerin çekimini, moda fotoğrafçısı Turan Altay yaptı. Çekimler 8 saat sürdü.

12-bin-yillik-gobeklitepede-moda-cekimi-yapildi-3267-dhaphoto6.jpg

Ahşap ve bambu taşlardan oluşan kostümlerle moda çekimi yapılan Çakmak, zaman zaman zor anlar da yaşadı. Göbeklitepe’nin doğal platosunda moda çekimleri yapmasından dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden Duygu Çakmak, "Modayı dünyaya tanıtmak adına gerçekleştirilen çekimler önemli. Daha önceden doğuda bu tarz çekimlerim olmuştu. Modacımız Perihan Demirdelen, Göbeklitepe’yi ilham alarak hazırladığı tasarımların çekimlerini yaptık. Burası tarihin sıfır noktası burada bulunmak çok güzel bir duygu.

12-bin-yillik-gobeklitepede-moda-cekimi-yapildi-3267-dhaphoto10.jpg

İlk defa Gökelitepe’de bir moda çekimini yapıyoruz. Hem buranın tarihini, hem de modamızı tüm dünyaya tanıtabilmek adına burada böyle bir çekim gerçekleştirmenin mutluluğunu aynı anda yaşadım" dedi.

12-bin-yillik-gobeklitepede-moda-cekimi-yapildi-3267-dhaphoto7.jpg

'Bu kostümler, Göbeklitepe’yle özdeşleşti'

Çekimler için izin aldığını belirten modacı Perihan Demirdelen ise, Göbeklitepe'yi ilk gördüğünde çok etkilendiğini, kıyafeti de o şekilde tasarladığını ifade ederek, "Ahşap ve bambu taşlarından oluşan bu boncuklarla 8 ayrı parçayı ortaya çıkardık. İlham alarak yapmış olduğum bu kostümler, Göbeklitepe’yle özdeşleşti. Her kostüm için 2 bin 500 civarında boncuk kullandım. Hem mankenimiz, hem de kostümlerimiz burayla özdeşleşmesinin mutluluğunu yaşadım. Bu kreasyonumu 6 ayda tamamladım. Ben bütün ekibimi kutluyorum" diye konuştu.

12-bin-yillik-gobeklitepede-moda-cekimi-yapildi-3267-dhaphoto4.jpg

Kaynak:DHA