Tapu Sahipleri Bunu Yapmadıysanız Dikkat! Eviniz Ya Da Arsanız Habersizce Satılmış Olabilir!

Tapu Sahipleri  Bunu Yapmadıysanız Dikkat! Eviniz Ya Da Arsanız Habersizce Satılmış Olabilir!
Özellikle sahte evrak düzenleyen dolandırıcılar mülk sahibi olanların haberi olmadan, arazileri ya da evleri satabiliyor. Şayet siz de haberiniz olmadan evinizin ya da arsanızın elinizden çıkmasını istemiyorsanız, buna dair önlem alabilirsiniz.

Tapu işlemleri, Türkiye’de Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Tapu işlemleri yapmak için öncelikle bir mülk satın almanız veya bir mülk devir almanız gerekir. Bu işlemler için tapu sicil müdürlüklerine gitmeniz gerekmektedir. Tapu işlemleri yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle, tapu senedinde yer alan bilgilerin doğru olması önemlidir. Tapu senedinde yer alan bilgilerin doğru olmaması durumunda, tapu işlemleri sırasında problemler yaşanabilir.

Bu anlamda tapunuz varsa bu haberi mutlaka okumalısınız! Çünkü Tapu Kadastro Genel Müdüründen çok önemli bir uyarı geldi! Özellikle tapusu bulunduğu halde e-devlet tapu üzerinden SMS kaydı yaptırmayanların dikkatli olması gerekiyor. İşte tapu sahipleri için oldukça önemli olan bu konunun ayrıntıları!
Bilindiği üzere e-devlet sistemi aracılığıyla artık pek çok işlem çok daha pratik bir şekilde yapılmaya başladı. Yapılan son düzenlemelerden birisi de tapu sahiplerini yakından ilgilendiriyor. Şayet e-devlet tapu SMS sistemine herhangi bir şekilde kayıt olmadıysanız; habersiz bir şekilde tapu devri sorunu sizi bekliyor denmektir.

Tapusu Olan Dikkat!

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü görevini üstlenen Zeki Adlı e-devlet tapu sistemi SMS sistemine dair önemli bilgiler verdi. Tapusu olanların mutlaka dikkatli davranması gerekliğini ifade eden Adlı’dan kritik bir uyarı da geldi. Dolandırıcıların son zamanlarda özellikle gurbetçi ve yaşlı vatandaşların tapularına dair araştırma içerisinde yer almaları, birtakım riskleri de beraberinde getiriyor. Bundan dolayı vatandaşların bir an önce e-devlet SMS sistemine dahil olmaları gerekiyor.

Günümüz itibariyle ev ya da arsa dolandırıcılarının sayısının oldukça fazla olduğu biliniyor. Bu durum genellikle satış aşamasında sıklıkla karşımıza çıksa da kimi zaman dolandırıcılar, ayrıntılı araştırmalar yaptıktan sonra işlemler de yapabiliyor. Bu konuya dikkat çeken Tapu ve Kadastro Genel Müdürü; vatandaşların dolandırıcılara karşı kendi önlemlerini almaları gerektiğini de ifade etti.

Son zamanlarda dolandırıcılar özellikle yaşlı vatandaşlarla gurbetçi vatandaşların evlerini ya da arsalarını habersizce satabiliyor. Gayrimenkul fiyatlarının artış göstermesine paralel olarak bu alanda dolandırıcıların da sayısında ciddi oranda bir artış gözlendi.

Özellikle sahte evrak düzenleyen dolandırıcılar mülk sahibi olanların haberi olmadan, arazileri ya da evleri satabiliyor. Şayet siz de haberiniz olmadan evinizin ya da arsanızın elinizden çıkmasını istemiyorsanız, buna dair önlem alabilirsiniz. Özellikle e-devlet tapu SMS Kaydı işlemi sayesinde dolandırıcıların sizden habersiz bir şekilde gayrimenkulünüzü satmasına da engel olabilirsiniz!

Etiketler :