Pul biberin fiyatı fırladı, taklitleri çoğaldı

Pul biberin fiyatı fırladı, taklitleri çoğaldı
Pul biber fiyatları yüzde 100'ün üzerinde artış gösterirken, piyasaya çok sayıda taklit ürün de sürülüyor. Kiremit tozu gibi maddelerle renklendirilen pul biber, daha ucuza satılıyor.

Yurttaşlar, ekonomik krizle mücadele etmeye devam ederken zamların da ardı arkası kesilmiyor. Çay, şeker, Türk kahvesi, tuz, içki grupları, yumurta ve akaryakıta gelen zamlar dur durak bilmezken kırmızı pul biberin fiyatı dikkat çekiyor.

1 TL'lik fark

Cumhuriyet'ten Didem Ernez'in haberine göre; geçen yıl 29.99 liraya satılan bir kiloluk kırmızı pul biber, aradan geçen bir yılda yüzde 123 zamlanarak 66.90 TL oldu. Baharatçılarda satılan kırmızı pul biberin fiyatı ise 59.95 TL.

5 kuruşluk 'büyük indirim'

Bu fiyatlarla satış yapamayan esnaf ise çareyi ‘Büyük indirim’ demekte buldu. Yurttaşın ilgisini çekmek için koyulan 'Büyük indirim' etiketinde aynı ürün 5 kuruşluk indirimle 59.90 TL’ye satışa sunuldu.

Taklit pul biber piyasada

Biber fiyatlarının son günlerde yükselmesiyle 1 kilogram üretmek için 10 kilograma yakın biber kullanılan pul biberde hileler de başgösterdi. Kış aylarında vücudun ısınması ve metabolizmanın hızlanması için kırmızı pul biberin önemli olduğunu söyleyen Gıda Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ali Manavoğlu, “Kırmızı pul biber, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde üretiliyor. Bu baharatı tüketirken dikkat edilmesi gereken noktalar var. 2020 yılında bakanlığın yayımladığı taklit ve tağşiş listesinde karşımıza çıkan tek baharat kırmızı pul biber. Ne yazık ki bu üründe taklit ve tağşiş sık sık karşımıza çıkıyor. Bu konuda tüketicilerin çok dikkatli olması gerekiyor" dedi.

Boyaya dikkat

1 kilo kırmızı pul biberin üretilmesi için 10 kilograma yakın biber kullanılması gerektiğini belirten Manavoğlu, “Normal bir kırmızı pul biberi boyamazsınız. Boya kullanılıyorsa biber olmayan farklı bir madde vardır. Burada talaş ve kiremit tozları bulunabiliyor. Üretici pul biber görünümlü üründe gıda boyası kullanıyorsa, demek ki o pul biber değildir. Fiyat olarak baktığımızda bu ürünler kendilerini belli edecektir" diye konuştu.

Test etmenin formülü verdi

Tüketicileri bu ürünlere karşı uyaran Gıda Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Manavoğlu, test için de “Tüketiciler aldıkları pul biberi suya döktüklerinde direkt koyu kırmızı renk veriyorsa orada mutlaka gıda boyası kullanılmıştır. Hafif bir şekilde renk veriyorsa o pul biberin kendisinden gelen özelliğidir. Pul biber C vitamini açısından da oldukça zengin bir baharattır. Kırmızı pul biberin tüketimi bağışıklığımızı güçlendirecektir" dedi.