Ortaylı'dan Elon Musk'a: Tarih bildiğini düşünmeyelim

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Elon Musk'ın 1453 paylaşımına ilişkin "Elon Musk gibi tiplerin ince tarih, felsefe ve edebiyat bilgisine sahip olduklarını düşünmeyelim" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Haziran 2022 20:35
Ortaylı'dan Elon Musk'a: Tarih bildiğini düşünmeyelim

Tarihçi- yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, milyarder Elon Musk'ın 1453 paylaşımına ilişkin "Elon Musk gibi tiplerin ince tarih, felsefe ve edebiyat bilgisine sahip olduklarını düşünmeyelim" dedi.

Ortaylı son yazısında İstanbul'un fethinin Kerkeporta'nın kilitlenmesinin unutulmasıyla gerçekleştiğine ilişkin paylaşımda bulunan Musk için "İstanbul’un fethinde Kerkeporta’nın kilitlenmesinin unutulmasından dolayı Türk ordusunun içeri girdiğini düşünmek çok saf bir anlayış olur. O ‘açık unutulan kapı’ hikâyesini en son Stefan Zweig yazmıştı. İstanbul, müthiş bir askeri hazırlık sürecinin ardından fethedildi. Öyle kolay olmadı. Elon Musk, bildiğiniz gibi dünya ile dalga geçen bir para babası. Bu tiplerin ince tarih, felsefe ve edebiyat bilgisine sahip olduklarını düşünmeyelim" ifadelerine yer verdi.

200–300 bin kişilik ordu

Ortaylı yazısında, "Kerkeporta’nın kilitlenmesinin unutulmasından dolayı Türk ordusunun içeri girdiğini düşünmek çok saf bir anlayış olur. İstanbul’u 200–300 bin kişilik bir ordunun kuşattığına inanmak da aynı derecede bir saflıktır. Bu kadar kalabalık bir orduyu besleyecek bir alan değil orası. Hafazanallah ordunun gıdasını temin etseniz; arkada bıraktığı cüruf ve kirlenmeden hastalık çıkardı" diye belirtti.

Ne olmuştu?

Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk, İstanbul'un fethiyle ilgili 'Konstantinapol, 1453' yazan yatakta yatan bir Bizans askerinin "Şehri kapısını kilitledim mi" diye ifadelerinin yer aldığı bir internet meme'i paylaşmıştı.