Ofiste Çalışıyorsanız Dikkat!

Ofiste Çalışıyorsanız Dikkat!
iş çıkışı baş ağrısı ve boyun tutulması ile devamlı kilo artışı gibi sorunlarınız varsa bu önerileri önemseyin.Uzmanlar, iş çıkışı baş ağrısı, boyun tutulması ve sürekli kilo artışı gibi rahatsızlıkların...

iş çıkışı baş ağrısı ve boyun tutulması ile devamlı kilo artışı gibi sorunlarınız varsa bu önerileri önemseyin.

Uzmanlar, iş çıkışı baş ağrısı, boyun tutulması ve sürekli kilo artışı gibi rahatsızlıkların ofis ortamından kaynaklanabileceğini söylüyor.

Uzmanlar, iş çıkışı baş ağrısı, boyun tutulması ve sürekli kilo artışı gibi rahatsızlıkların ofis ortamından kaynaklanabileceğini söylüyor. Uzman Dr. Eren Eroğlu, hasta bina sendromuna dikkat çekerek, "Hasta bina sendromu nedeni belli olmayan fakat iç ortamda bulunan hava kirleticileri ile ilişkili olan hastalık semptomlarıdır" dedi.

Check-up ve Sağlıklı Yaşam Kliniği Uzmanı Doktor Eren Eroğlu, sağlıklı bir ofis yaşamı için yapmamız gerekenleri anlattı. Modern binalar ve ofislerin yaşamın ayrılmaz bir parçası olduğunu ifade eden Eroğlu, gün boyunca uzun saatlerimizin geçtiği, binlerce insanın paylaştığı ve aynı havayı soluduğu ofis ve iş yerleri olumsuz iç ortam koşullarına bağlı olarak insanlarda görülen rahatsızlıklar üç ana kategoride incelenebileceğini belirtti.

Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bina ile ilgili hastalıklar; örneğin alerjik alveolit, astım, lejiyonella ve radon kaynaklı akciğer kanseri gibi. Yüksek veya düşük sıcaklık, aşırı nem, yetersiz hava akımı, kötü koku ve kuru hava gibi olumsuz iç ortam iklimlendirmesinden kaynaklanan rahatsızlıklar. Hasta bina sendromu nedeni belli olmayan fakat iç ortamda bulunan hava kirleticileri ile ilişkili olan hastalık semptomlarıdır. Hasta bina sendromu ısı yalıtımının ön planda olduğu ve iyi havalandırılmayan iç ortamlarda bulunan kişilerde, görülen semptomlar dizisidir. Göz, burun ve boğazda akıntı ve tahriş, baş ağrısı ve baş dönmesi, mide bulantısı, yorgunluk ve halsizlik, konsantrasyon bozukluğu, deride tahriş ve kızarıklık sıklıkla görülen belirtilerdir. Bu semptomlar bina içinde girildikten belli bir süre sonra başlar ve iç ortamın terk edilmesiyle düzelme eğilimindedir."

HT