Nüfuz Ticareti Ne Demek? Cezası Nedir?

Nüfuz Ticareti Ne Demek? Cezası Nedir?
Kara para aklama suçlamalarıyla gündeme gelen firari iş insanı Sezgin Baran Korkmaz, kendisinden 10 milyon Euro istediği iddialarıyla bilinen ve Habertürk TV'den istifa eden Veyis Ateş hakkında "nüfuz ticareti" suçundan dava açtı. Dava sonrası nüfuz ticareti ne demek sorusu günün en merak edilen sorularından oldu.

Habertürk TV'den istifa eden Veyis Ateş hakkında, firari iş insanı Sezgin Baran Korkmaz'dan 10 milyon euro istediği iddiasıyla "nüfuz ticareti" suçundan dava açıldı. Peki nüfuz ticareti nedir? Gazeteci Ateş davayı kaybederse cezası ne olacak?

288465.jpg

NÜFUZ TİCARETİ NE DEMEK?

Nüfuz ticareti, herhangi bir kimsenin bir kamu görevlisi üzerinde nüfuz sahibi olduğunu ileri sürerek haksız bir işin görülmesi karşılığında kendisine veya bir başkasına menfaat temin etme suçudur. Bu suç, TCK'nın 255. maddesinde düzenlenmiştir.

NÜFUZ TİCARETİNİN CEZASI

Nüfuz ticareti suçunun cezası şu şekildedir:

  • Kamu görevlisi üzerinde nüfuz sahibi olduğundan bahisle, haksız bir işin gördürülmesi amacıyla girişimde bulunması için, doğrudan veya aracılar vasıtasıyla, kendisine veya bir başkasına menfaat temin eden kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır. Kişinin kamu görevlisi olması halinde, verilecek hapis cezası yarı oranında artırılır. İşinin gördürülmesi karşılığında veya gördürüleceği beklentisiyle menfaat sağlayan kişi ise, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır (TCK m.255/1).

Etiketler :