Norveç orman kedilerini satan kadının kedilerine el konuldu

Norveç orman kedilerini satan kadının kedilerine el konuldu

Ankara'da Melek N.'nin evine yapılan baskında uygunsuz koşullarda beslediği için el konulan 29 Norveç orman kedisinden 11'i sahiplendirildi, 18 yavru ise bakım altında tutuluyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 9'ncu Bölge Müdürlüğü ekipleri, geçen hafta ihbar üzerine Melek N.'nin Ankara'nın Çankaya ilçesindeki 2 katlı evine polis eşliğinde baskın düzenledi.

29 Norveç orman kedisi bulundu

Baskında evde 18'i yavru olmak üzere 29 Norveç orman kedisi bulundu. Hayvanlara el konulurken, Melek N'ye kedileri uygunsuz koşullarda beslemekten hayvan başına 197 liradan toplam 5 bin 713 lira idari para cezası uyguladı.

dha-a5b1b218feb8f821efad251920f247cf-3.jpeg

Sosyal medyada satmış 

Melek N'nin sosyal medya hesapları incelendiğinde Instagram üzerinden kedilerin fotoğraflarını paylaşarak hem Türkçe hem Rusça "satılık" olduklarını yazdığı belirlendi. İzinsiz hayvanları üretip hem yurt içi hem yurt dışına satışını yaptığı ortaya çıkan Melek N.'ye, Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce 5199 sayılı kanunun 36'ncı maddesi gereğince "ruhsat almadan üretimde bulunmaktan" 15 bin 203 TL daha para cezası kesildi.

dha-a5b1b218feb8f821efad251920f247cf-5.jpeg

"Cins kedi beslemek suç mu?"

Baskın sırasında kedilerin kendisine ait olmadığını, sadece bakıcı olarak görev yaptığını ileri süren Melek N., daha sonra sosyal medya hesabından yaptığı yayında kedilerin kendine ait olduğunu kabul etti. Melek N. "Benim elimden bebeklerimi almışlar benim kalbimi söküp aldılar. Cins kedi beslemek o zaman yasaklansın. Biz ne yapıyoruz bir söyleyin, evimizde iki tane cins kediyi besledik, çoğaldılar, yavruları oldu" dedi.

dha-a5b1b218feb8f821efad251920f247cf-6.jpeg

"İzinsiz üretim yapıp satmak yasak" 

Avukat Tuğba Gürsoy, vatandaşların mevzuata uygun evlerinde hayvan besleyebileceklerini, ancak izinsiz üretim ve satış yapamayacaklarını söyledi. Gürsoy, hayvan üretiminin yasada belirli koşulları olduğunu ifade ederek, "Hayvan üretmek ve satış yapmak isteyen kimseler, bir veteriner hekim istihdamı zorunluluğu dahilinde, uygun fiziki koşullarda, gerekli eğitimleri aldıktan sonra, belgelerini sağlayarak üretim yapabilirler. Norveç orman kedileriyle ilgili durumda da mevzuata açıkça aykırı davranıldı. Yasal üretim izni olmayan kimseler tarafından, uygun olmayan koşullarda, Norveç orman kedilerinin üretilip satışının yapıldığı tespit edilmiş ve gerekli cezalar uygulanmış" dedi.

dha-a5b1b218feb8f821efad251920f247cf-2.jpeg

"Çok ciddi bir ticari rant elde ediliyor"

Gürsoy, üretim yapılmasının mevzuata aykırı olduğunu aynı zamanda mali yönden de sakıncalı olduğunu kaydederek, "Üretimin yapılması istendiğinde mevzuata uygun hale getirmek gerekiyor. Üretim yerlerinde hayvanlar ömründe bir kez doğurmuyor, her kızan döneminde 6 ayda bir hayvanlar damızlık olarak kullanılıp çiftleştirilip yavruları satılıyor. Yavrulardan da iyi olanlar ellerinde tutuluyor ve damızlık olarak kullanılmaya devam ediyor. Çok ciddi bir ticari rant elde ediliyor. Bu durum mali yönden de sakıncalı, çünkü vergisiz bir kazanç elde ediliyor" ifadelerini kullandı.

DHA