Mısır'da dünyanın en eski bira fabrikası bulundu
Ekleme: | Güncelleme: 14.02.2021 15:16

Mısır'da dünyanın en eski bira fabrikası bulundu

Mısır'ın Abidos antik kentinde bulunan yapı arkeologlara göre dünyanın bilinen en eski bira fabrikası. 5 bin yıllık fabrikanın tek seferde 22 bin 400 litre üretim yaptığı ve kraliyet ritüellerine bira tedarik edildiği sanılıyor.

duvaR'da yer alan habere göre, Mısır'da arkeolojik yapılarda, dünyanın en eski bira fabrikası olduğu sanılan bir yapı ortaya çıkarıldı. Mısırlı ve Amerikalı arkeologların ortaya çıkardığı kalıntılar, başkent Kahire'nin 450 kilometre güneyinde yer alan ve ülkenin en önemli arkeolojik kazı alanlarından biri olan Abidos'ta bulunuyor. Bira fabrikasının, antik bir mezarlığı yakınlarında bulunduğu belirtildi. 

Mısır Antik Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Veziri, yaklaşık 5 bin yıllık fabrikada bir seferde 22 bin 400 litre biranın üretildiğini düşündüklerini söyledi.

Fabrikanın, antik Mısır'ın ilk hanedanlığını kurduğu kabul edilen ve  MÖ 3100 yıllarında hüküm sürmüş Kral Narmer döneminde yapıldığı düşünülüyor. Veziri, fabrikanın 'yüksek üretim kapasitesine' sahip olduğunu söylerken, arkeologların her biri 20 metre uzunluğunda ve 2.5 metre genişliğinde sekiz adet üretim birimi bulduğunu aktardı. Her bir birimde, arpa-su karışımının ısıtılıp bira yapılması için kullanılan, iki sıra halinde dizilmiş 40'ar adet çömleğin yer aldığı belirtildi. 

2-001.jpg

Bir seferde 22 bin 400 litre bira 

Kazı, New York Üniversitesi'nden Matthew Adams, Princeton Üniversitesi'nden Deborah Vischak ve Mısırlı arkeologların işbirliğinde gerçekleştirildi. Adams, antik Mısır'da kurban törenlerinde biranın kullanıldığının bilindiğini, fabrikanın mezarlığın yakınında inşa edilmesinin de kraliyet ritüellerine bira tedarik edilmesini amaçladığını söyledi.  Amerikalı arkeolog, fabrikada çok büyük miktarlarda bira yapıldığını, bir seferde 22 bin 400 litre biranın üretilmiş olabileceğini belirtti.

Büyük nekropolleri ve tapınaklarıyla bilinen Abidos kenti, antik Mısır'da 'yeraltı tanrısı' ve 'ölülerin yargıcı' olarak kabul edilen Osiris'in de çok sayıda heykeline ev sahipliği yapıyordu. Kentteki nekropol alanı, Mısır'da tarih öncesi çağlardan Roma dönemine dek her devirde kullanılmıştı. Antik Mısır'da bir bira fabrikasının yer aldığı bilgisi, ilk kez 1900'lerin başında İngiliz arkeologlar tarafından ortaya çıkarılmıştı. Ancak o dönemde bu fabrikanın yeri bulunamamıştı. 

 

 

Yaşam