Mide krampları ve şişkinlik şikayetleriyle doktora giden 37 yaşındaki kadın, bağırsaklarında bir bebeğin büyüdüğünü öğrendi:

Mide krampları ve şişkinlik şikayetleriyle doktora giden 37 yaşındaki kadın, bağırsaklarında bir bebeğin büyüdüğünü öğrendi:
Mide krampları ve şişkinlik çeken bir KADIN, aslında 23 haftalık bir bebeğe hamile olduğunu öğrenince şok oldu.Ancak hepsi bu kadar değildi; 37 yaşındaki kadının nadir görülen bir dış hamileliği vardı ve bu da bağırsaklarında bir bebeğin büyüdüğü anlamına geliyordu.


A&E'yi karın ağrısıyla ziyaret eden 37 yaşındaki kadın, aslında 23 haftalık hamile olduğunu öğrenince şok oldu.
Fetüsler genellikle rahim olarak da bilinen, alt karın bölgesinde yer alan bir organ olan rahimde gelişir.Dış gebelikte , sonunda bir çocuğa dönüşen döllenmiş yumurta, kendisini rahim zarının dışına yerleştirir.Bunun en sık yumurtalıkları rahme bağlayan fallop tüplerinde meydana geldiği görülür .

Dış gebelik nedir?
Yumurtanın üzerlerine yapışması, yumurtanın bebeğe dönüşmeyeceği anlamına gelir ve tedavi edilmezse sağlığınızı riske atabilir.
Yumurtanın dişi üreme organlarından başka bir yere yerleşmesi çok daha nadirdir .

The New England Journal of Medicine'e göre "uzak bir adada" yaşayan söz konusu 37 yaşındaki kadın, 10 gün boyunca mide krampları yaşadıktan sonra acil servise başvurdu.Doktorlar, fiziksel muayenesi sırasında hamile göründüğünü ve organların resimlerini oluşturmak için ses dalgalarını kullanan ultrason teknolojisinin aslında 23 haftalık olduğunu ortaya çıkardığını belirtti.
Zaten iki normal hamilelik geçirmiş olmasına rağmen, daha sonraki taramalar bu "normal şekilli" fetüsün bağırsaklarında büyüdüğünü gösterdi ve bu da doktorların kadına nadir görülen bir dış gebelik teşhisi koymasına yol açtı.

fetus.webp

Mary Ann Liebert dergisine göre , "karın hamileliği tüm ektopik gebelik türleri arasında en az görülenidir ve ektopik gebeliklerin yüzde birinden azını temsil eder".
"Hayati organlara etkisi" nedeniyle annenin hayatı için "önemli bir tehdit" oluşturabileceğini ekliyor.
Bu tür bir hamileliğin 20 haftayı geçme olasılığı nadirdir. Medyada yalnızca birkaç canlı doğum bildirildi.
Doktorlar, kadının ağır kanama riski yüksek olduğundan ve çocuğun ölme riski de bulunduğundan, kadının uzman bir hastaneye nakledildiğini söyledi .
Hamileliği 29 haftayı tamamladığında kadın, doktorların laparotomi adı verilen karnının kesildiği ve her şeye rağmen bebeği doğurduğu ameliyata girdi.Minik, yenidoğan yoğun bakım ünitesine nakledildi.
Anne 25 gün sonra hastaneden taburcu olurken, bebeğinin eve gelmesi iki ay sürdü.

Dış gebelik belirtileri nelerdir?
NHS'ye göre ektopik gebelik her zaman semptomlara neden olmaz.
Bazen yalnızca rutin hamilelik taraması sırasında tespit edilir.Semptomları olan annelerde bunlar genellikle hamileliğin dördüncü ve on ikinci haftaları arasında gelişir. Şunları içerebilir:

  • Adet gecikmesi ve diğer hamilelik belirtileri
  • Bir tarafta alt karın ağrısı
  • Vajinal kanama veya kahverengi sulu akıntı
  • Omzunuzun ucunda ağrı
  • İşerken veya kaka yaparken rahatsızlık

Bu belirtilerin olması mutlaka ciddi bir sağlık sorununuz olduğu anlamına gelmez.Birkaç vakada dış gebelik, fallop tüpünü açacak kadar büyüyebilir; bu yırtılma olarak bilinir ve çok ciddi olabilir, bu nedenle ameliyatın mümkün olan en kısa sürede gerçekleştirilmesi gerekir.Yırtılma belirtileri arasında karnınızda keskin, ani ve yoğun bir ağrı, çok baş dönmesi veya bayılma hissi ve hasta hissetme yer alabilir.Bu semptomları yaşarsanız ambulans için 999'u arayın veya acil servise gidin.

Etiketler :