Mide ekşimesi neden olur? Mide ekşimesine iyi gelen 10 yiyecek…

Mide ekşimesi neden olur? Mide ekşimesine iyi gelen 10 yiyecek…
Göğüste ve göğüs kafesinin arkasında ağrı ve yanma hissine neden olan ‘mide ekşimesi’, günlük hayatı da olumsuz etkiliyor. Peki mide ekşimesi neden oluyor? Mide ekşimesi nasıl geçer? Mide ekşimesine iyi gelen yiyecekler neler?

Hemen herkesin başına gelen ve günlük hayatı olumsuz etkileyen bir durum da mide ekşimesi. Bu ekşime, mide asitlerinin yemek borusuna geri dönmesinden kaynaklanan bir rahatsızlığı ifade ediyor. Bu ekşimenin görülmesinin en sık nedeni ise yemek yedikten sonra çay, kahve ve gazlı içeceklerin fazlaca tüketilmesi. Ayrıca sağlıksız yiyeceklerin yenmesi ve stres nedeniyle de midede yanma ve ekşime olabiliyor. Eğer bu mide ekşimesi uzun sürüyorsa ülser, gastrit, mide fıtığı, reflü gibi pek çok hastalığın habercisi olabilir. Bu durumda mutlaka uzman bir doktora başvurulmalı. Ancak ara sıra olan mide ekşimelerinin anlık bir yeme içmeden kaynaklı olduğu söylenebilir. Bu durumda ‘mide hastalığı’ söz konusu olmaz.

Mide ekşimesini tetikleyen nedenler neler?

- Çok sıcak veya soğuk içecekler içmek,

- Fazla çikolata tüketmek,

- Turunçgilleri çok yemek,

- Gazlı, asitli, kafeinli içeçek içmek,

- Çok yağlı besinler yemek,

- Soğan ve sarımsak gibi besinler,

- Fazla acı ve baharatlı yiyecek yemek,

- Domates, ketçap gibi besinler,

- Çok aşırı yemek yemek,

- Stres ve depresyon,

- Bazı ilaçların yan etkileri,

- Çok hızlı ve çiğnemeden yemek.

Reflü ve hamilelik durumlarında da mide ekşimesi ile karşılaşılabildiğini ve muhakkak bir doktora başvurulması gerektiğini unutmayın.

mide-eksimesi2.jpg

Mide ekşimesi nasıl geçer?

Belli zamanlarda ortaya çıkan ve uzun süreli olmayan mide ekşimeniz varsa bu yolları deneyebilirsiniz:

Badem, dengeleyeci besin

Belli miktarda yenen badem, sindirimi destekliyor ve mide asidini dengeliyor. Ekşime olduğu zaman bir avuç bademi un ufak olacak şekilde iyice çiğneyin ve öyle yiyin.

Bal, mide asitlerini engelleyebilir

Mide ekşimesine iyi gelen bir diğer besin de bal. Mide ekşimesi olduğunda bir çorba kaşığı bal yerseniz iyi gelebilir. Bir bardak sıcak suyun içine yarım limonun suyu ve bir tatlı kaşığı bal katıp yemek sonrası içilebilir. Mide asitlerinin üretimi de böylece engellenebilir.

Zencefil, sakinleştirici özellikte

Zencefil ile mide asidi emiliyor, sinirlerin sakinleşmesi sağlanıyor. Zencefil çiğ olarak yenebildiği gibi çayı da içilebilir.

Karbonat, yanma hissine iyi gelir

Karbonat da mide ekşimesi için etkili olabilir. Bir bardak suya bir çay kaşığı karbonat katılarak içilebilir. Bu şekilde mide asitleri düzenlenir ve midede yanma hissini geçirebilir.

Süt, baskıyı hafifletiyor

Laktoz hassasiyeti olmayanlar süt tüketebilir. Mide ve yemek borusu arasındaki baskıyı azaltan süt, bir bardak ve soğuk şekilde içilebilir.

Elma, birebir bir yiyecek

Mide asidini dengeleyen elma, mide ekşimesine iyi gelen en iyi yiyecek. Bir bütün halinde yenebildiği gibi taze sıkılarak da içilebilir.

Aloe vera suyu, koruyucu

Çeşitli mide rahatsızlıklarına iyi gelme ihtimali olan aloe vera suyu, ağrı ve iltihapları geçirebilir. Yemekten 20 dakika önce bir fincanın dörtte biri kadar aloe vera suyu tüketilebilir.

Elma sirkesi, asit seviyesini dengeleyebilir

Elma sirkesi sayesinde artan asit seviyesi dengelenebilir. Yarım fincan suya 2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin ve yemeklerden sonra için.

Muz, asit karşıtı

Muz, sindirime iyi gelen doğal bir antiasit. Bir adet muz yiyerek ekşimeyi giderebilirsiniz.

Ayran, mide asitlerini nötrleştiriyor

Mide asitlerini dengeleyen bir besin de ayran. Bir bardak tam yağlı ayran içebilirsiniz.