Meme Kanserini Pilates İle Durdurun!

Meme Kanserini Pilates İle Durdurun!
Yrd. Doç. Dr. Başar Öztürk, göğüs kanseriyle mücadelede pilates önerisinde bulunduYrd. Doç. Dr. Başar Öztürk, göğüs kanseriyle mücadelede pilates önerisinde bulundu.Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü'nden Yrd. Doç. Dr....

Yrd. Doç. Dr. Başar Öztürk, göğüs kanseriyle mücadelede pilates önerisinde bulundu

Yrd. Doç. Dr. Başar Öztürk, göğüs kanseriyle mücadelede pilates önerisinde bulundu.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü'nden Yrd. Doç. Dr. Başar Öztürk, pilatesin günümüzde egzersiz olarak en popüler olduğunu ifade ederek, "Pilates, yaklaşık 100 yıl önce Almanya'da ortaya çıkmış, 1920'lerin ilk çeyreğinde Amerika'da uygulanmaya başlanmış ve zamanla tüm dünyada popülerliği artmış bir egzersiz metodu.

Pilates, vücudu anlamayı ve farkındalığı artırmayı hedefler, solunumla kombine olarak gerçekleştirilir. Pilates zihin-beden etkileşimini hedef alan; kor stabilizasyonu, kuvvet, esneklik, kassal kontrol, postür ve solunum parametrelerini içeren kombine bir egzersiz yöntemidir. Pilates egzersizlerinin odak noktasıdır. Bu konseptte karın kasları, kalça kasları, pelvik duvar kasları ve diyaframın, statik ve dinamik stabilizasyonu sağlanır. Pilates eğitimi sırasında; bel-kalça ve omuz kuşağı stabilitesinin sağlanması hedeflenir. Böylelikle postür, kassal kuvvet ve esneklik unsurlarında diğer egzersiz tiplerine göre çok daha hızlı bir gelişim meydana gelir. Solunum kontrolü, aksiyal uzama ve merkezi kontrol ile omurga eklemleri organize ve uyumlu çalıştırılır" dedi.

Pilates seanslarına başlamadan önce her bireye diyafragmatik solunum, pelvik nötral pozisyon ve pelvik taban kas kontrolünün öğretildiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Öztürk, şöyle konuştu:

"Egzersizler sırasında bu kontrolü korumaları istenir. Egzersizler genellikle gruplar halinde ayakta ve minderde; Pilates topu ve theraband gibi aparatlar kullanılarak yaptırılır. Ayrıca reformer, reformer cadillac, reformer tower, arc, ladder barrel, spine corrector, çember, miniball gibi aparatlar kullanılarak da yapılabilir.

Pilates prensipleri: Centering: Merkezleme de diyebileceğimiz bu prensip oldukça önemli. Egzersizler vücut merkezine odaklanarak gerçekleştirilmeli. (Karın bölgesi, kalça kuşağı ve bel bölgeleri).

Konsantrasyon: Her bir egzersize yoğun dikkat verilmeli.

Kontrol: Egzersiz sırasında fiziksel kapasitenin ekonomik kullanımı ve çalışmanın efektif olabilmesi için her bir egzersize özgü kasları izole olarak çalıştırmak son derece önemli.

Precision: Her bir hareketi amaca yönelik olarak gerçekleştirmeli. Hareket amacına ulaştıysa fazlasına gerek duymamalı.

Solunum: Hareketlerin solunumla kombine olarak gerçekleştirilmesi sonucu akciğer kapasitesi artmalı, tam bir koordinasyon ve güçlü bir zihin-beden uyumunun sağlanmalı."

Yrd. Doç. Dr. Başar Öztürk, pilatesin faydalarını şöyle açıkladı:

"Esneklik, kuvvet ve vital kapasiteyi artırır. İmmün sistemi destekler. Dengeyi geliştirir. Astım, karpal tünel sendromu, depresyon, bel-sırt ağrıları, osteoartrit ve osteoporoz gibi kronik hastalıkların semptomları üzerinde etkilidir. Dikkat ve konsantrasyonu artırır. Stres, anksiyete ve gerginliği azaltır. Fiziksel, mental ve ruhsal bütünlüğü sağlar. Güçlü ve esnek bir omurga meydana getirir. Postürü (vücut duruşumuz) geliştirir. Yaralanma olasılığını azaltır. Derin karın kaslarını kuvvetlendirir. Motivasyon ve enerjimizi artırdığı için vücut farkındalığımızı da artırır. Eklem hareket açıklığını artırır. Dolaşımı geliştirir. Eklemler üzerine binen yükleri azaltır. Kan basıncı değerlerini normalleştirir. (Tansiyon hastalarında ilaç kullanımı olmaksızın) Pilates karın kaslarının kuvvetini artırırken, solunum kaslarının da kuvvet ve performansını artırır. Pilates Her Yaş Grubuna Hitap Eder Mi? Hangi Durumlarda Önerilir? Pilates her yaş grubundan insana hitap etmektedir.

Yapılan araştırmalarda genç kızlarda düzenli yapılan Pilates egzersizleri sayesinde beden kütle indeksi azalmıştır. Yaşlı bayanlarda düzenli Pilates sayesinde vücut yağ yüzdesi ve yağ kütlesi azalmış, yağsız vücut kütlesi artmıştır. Menopoz sonrasında kadınlarda gelişen osteoporoza (kemik erimesi) karşı Pilates etkili olmuştur. Pilates bu hastalarda ağrı, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi açısından olumlu sonuçlar meydana getirmiştir. Ayrıca bel ağrısı, kalp-damar hastalıkları ve göğüs kanseri gibi farklı hastalık gruplarında hastaların şikayetlerini belirgin şekilde azaltmıştır. Pilates öğrencilerde fiziksel faydalarının yanısıra anksiyete, stres, motivasyon ve dikkat eksikliği, konsantrasyon problemleri gibi kognitif problemlerde etkilidir. düzenli Pilates egzersizleri ile bu popülasyonun akademik performansları artmıştır. Pilates yaşlılarda kassal kuvvetin korunmasını sağlarken; yürüyüş performansını, günlük yaşam aktivitelerine katılımı, ruhsal durumu ve yaşam kalitesini artırır. Pilates birçok farklı yaş ve hastalık gruplarında bahsettiğim olumlu etkilerinden dolayı tercih edilmeli ve rehabilitasyon programları içerisinde mutlaka yer verilmelidir."