Kobe Bryant'ın ölümüne ilişkin yeni gelişme

Kobe Bryant'ın ölümüne ilişkin yeni gelişme

ABD Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu, Kobe Bryant'ın ölümüne neden olan kazaya ilişkin bir açıklama yaptı.

Kobe Bryant ve kızı geçtiğimiz sene 26 Ocak'ta bulundukları helikopterin düşmesi sonucu hayatlarını kaybetmişlerdi. Kazada Bryant ve kızının dışında 7 kişi de hayatını kaybetmişti.

ABD Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu'nun kazanın sebebine ilişkin yaptığı açıklamada, helikopter kazasının büyük ihtimalle pilotun “mekansal yönelim bozukluğundan” kaynaklandığı ifade edildi.  Yetkililer, yoğun sis nedeni ile pilotun helikopterin alçaldığı sırada tırmanışa geçtiğini algılayamayabileceğini ve helikopterdeki ekipmanların referans göstermemiş olabileceğini söyledi. 

Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu Başkanı Robert Sumwalt, kazaya ilişkin görülen duruşmada kazanın sebebinin pilotun dikkatsizliği olduğunu söyledi. Sumwalt, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Pilot, siste helikopter kullanılmasının yasak olduğunu bildiği halde uçuşa devam etmiş. Bunu neden yaptığını henüz bilmiyoruz. Uçuşu tamamlaması için helikopterdekiler tarafından baskı mı yapıldı? Şirket ile yaptığı anlaşma nedeniyle mi uçuşa devam etti? Kendisini baskı altında hissettiği için mi siste uçmaya devam etme kararı aldı? Bunlar cevaplanması gereken sorular” dedi.