Kızıl Goncalar’ın yapımcısı, ‘tarikat’tan sonra ‘şapka’yla da çok tartışılacak…

Kızıl Goncalar’ın yapımcısı, ‘tarikat’tan sonra ‘şapka’yla da çok tartışılacak…
Kızılcık Şerbeti ve Kızıl Goncalar gibi "dindar-laik" çatışması ekseninde çokça tartışılan dizilerin yapım şirketi Gold Film, yeni projesiyle ekranlara gelmeye hazırlanıyor. Şapkacı Kadınlar isimli diziyle Cumhuriyet'in ilk dönemlerine giden yapım ekibi bu kez eksenine "şapka devrimini" alacak.

1920'li yıllarda geçen Şapkacı Kadınlar, İzmir'in Kurtuluş yıllarında bir köylü kadınının şapka devrimiyle beraber kaderini yeniden yazıp bir stil ikonuna dönüşme hikayesini anlatacak. Dizinin senaristi Necati Şahin, yönetmeni ise Hülya Gezer olacak. Eylül ayında ekrana gelmesi planlanan dizinin başrol oyuncusu henüz belli değil.

Gold Film'in yeni dizisinin de "laik-dindar" çatışması ekseninde ses getirmesi bekleniyor. Kızıl Goncalar ve Kızılcık Şerbeti dizilerinde ekrana taşıdığı "dindar-laik" sentezi ve çatışmasıyla her bölümü tartışma konusu olan Gold Film, Şapkacı Kadınlar dizisi ile de Cumhuriyet'in ilk dönemlerindeki şapka devrimi ile bu devrime karşı çıkışları ele alacak.

Şapkacı Kadınlar dizisinin, Türkiye'de din ve siyaset arasındaki ilişkinin karmaşıklığını ve laiklik tartışmalarını yeniden alevlendirmesi muhtemel. Dizinin, Cumhuriyet'in ilk yıllarındaki toplumsal değişimi ve bu değişime karşı çıkanların direnişini nasıl ele alacağı ise merak konusu.

Dizinin, "şapka devrimi"nin sadece giyim kuşamla sınırlı bir değişim olmadığını, aynı zamanda zihniyet ve yaşam tarzı dönüşümünü de temsil ettiğini vurgulaması bekleniyor. Şapka devriminin, modernleşme ve batılılaşma çabalarının bir parçası olarak algılanması ve bu nedenle bazı kesimler tarafından tepkiyle karşılanması da dizide işlenebilecek konular arasında.

Şapkacı Kadınlar dizisinin, tarihi gerçeklere ne kadar bağlı kalacağı ve hangi bakış açısını yansıtacağı ise izleyiciler tarafından merakla takip edilecek. Dizinin, farklı görüşlere ve yorumlara açık olması ve tarihsel gerçekleri çarpıtmadan ele alması önemli bir etken olacak.

Sonuç olarak, Gold Film'in yeni dizisi Şapkacı Kadınlar'ın, Türkiye'de din ve siyaset arasındaki ilişkinin karmaşıklığını ve laiklik tartışmalarını yeniden alevlendirmesi muhtemel. Dizinin, tarihi gerçeklere ne kadar bağlı kalacağı ve hangi bakış açısını yansıtacağı ise izleyiciler tarafından merakla takip edilecek.

Etiketler :