Kiracılar; 'Yıllık ÜFE+TÜFE artış ortalaması' maddesi aslında geçersiz

Kiracılar; 'Yıllık ÜFE+TÜFE artış ortalaması'  maddesi aslında geçersiz
Kira artışları son günlerde gündemi bir hayli meşgul eden bir konu .. Bir yandan yüksek kira artışları tartışılırken diğer yandan ise konut kira artışına getirilen yüzde 25 sınırı derken başka bir konu tartışma odağı oldu: O da, yıllık kira artışı olarak kontratlara 'Yıllık ÜFE+TÜFE artış ortalaması' şartının konması.

Son günlerin en çok konuşulan ve tartışılan konulardan birisini, konut kira artışları oluşturuyor. Bir yandan yüksek kira artışları tartışılırken, diğer yandan ise konut kira artışına getirilen yüzde 25 sınırı bir diğer tartışma konusu. Tam bu noktada, kiralarla ilgili yeni bir tartışma konusu başladı: o da yıllık kira artışı olarak kontratlara 'Yıllık ÜFE+TÜFE artış ortalaması' şartının konması oldu. Ancak, bu maddenin geçersiz olduğu belirtilerek kiracıların rahat olması istendi.

AYRINTILAR
Yeni yapılan kira kontratlarında artış oranı olarak 'Yıllık ÜFE+TÜFE ortalaması' maddesi yer alıyor. Ancak uzmanlar, kanuna göre bu maddenin geçersiz olduğu uyarısı yaptı.

Kiracılar paniğe kapılmayın!

Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Genel Başkanı
Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Genel Başkanı Avukat Bülent Deniz 'Kiracılar paniğe kapılmamalı' diyerek konuya açıklık getirdi: ''Türk Borçlar Kanunun 344. maddesi 2019 yılında değiştirildi. Ve kira artışlarında TÜFE'deki artış oranının uygulanması düzenlemesi getirildi. Zira sözleşmelerinde TÜFE artış oranı dışında bir atış parametresinin belirlenmesi yasal düzenleme gereğince geçerli değildir. Sözleşmelerde ÜFE veya ÜFE+TÜFE ortalamalarına göre kira artışı yapılması mümkün değildir.'
Deniz, bu nedenle de kiracıların rahat olmasını istedi.

Kaynak:tuketicitv

Etiketler :