Kediler insanlardan bıktı: Sakinleştirici kullanıyorlar

Kediler insanlardan bıktı: Sakinleştirici kullanıyorlar

Uzun süren karantina süreci sebebiyle evlerde vakit geçirmek zorunda kalan insanlar, kedilerde sakinleştirici kullanımının artmasına neden oldu.

NTV'de yer alan habere göre, koronavirüs salgını sebebiyle karantinaya girilmesi ve evde çok vakit geçirilmesi kediler başta olmak üzere evcil hayvanları olumsuz etkiledi. Veteriner Hekim Emmanuele Titeux hayvanların karantina sırasında sahiplerinden bıktığını belirterek kedilerde sakinleştirici kullanımının arttığını söyledi. Titeux, “Evcil hayvanlar eğer konuşabiliyor olsalardı ‘Bütün gün beni dürtmeyi bırakmayan bu aptal mankafaya katlanmak zorundayım. Artık dayanamıyorum’ derlerdi” ifadelerini kullandı.

Akıl sağlığını olumlu etkilediği ortaya konmuştu

Karantina sürecinde kedi, köpek ve tavşan gibi evcil hayvanlarla vakit geçirmenin kişilerin akıl sağlığına olumlu etki ettiği ise bilimsel olarak PLOS Medicine isimli hakemli bilim dergisinde yayımlandı. Ancak karantinayla birlikte insanlar evcil hayvanlarıyla vakit geçirmekten hoşlansa da aynı şey hayvanlar için geçerli olmadı. 

zmp6jrrtiegvqwfx3mpvjg.jpg

Karantina sürecinde hayvanların sahiplerinden bıktığını ortaya koyan veteriner Titeux, birçok kişinin evcil hayvanıyla beraber vakit geçirerek kendini daha mutlu hissettiğini ve karantina sürecinde yalnız hissetmediğini belirtirken “Bunu bir de kedilere sormak lazım” dedi.

Ohio State Üniversitesi'nden Profesör M. Leanne Lilly, insanlar gibi kedilerin de ani değişiklikten etkilenebileceğini söyledi.

Hayvan davranışları uzmanı veteriner hekim Emmanuele Titeux, depresyon kelimesinin ise hayvanlar için uygun olmadığının altını çizdi. Hayvanlarda depresyon denen durumun bir tür "boyun eğme" olduğunu belirten Titeux, "Hayvanlar kendisini uyum sağlayamadığı durumda ilgisiz bir duruma geliyor. Bu durum da onu hareketsiz yapıyor”dedi.