Kanserde İyi Haber: Artış Durdu

Doç. Dr. Murat Gültekin, “İlk kez bu yıl kanser rakamlarında artış yaşanmadı. Gelecek yıllarda düşüş olmasını bekliyoruz” ifadesini kullandıDünya Kanserle Mücadele Günü’nde Türkiye’ye ilişkin açıklanan son kanser...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Kanserde İyi Haber: Artış Durdu

Doç. Dr. Murat Gültekin, “İlk kez bu yıl kanser rakamlarında artış yaşanmadı. Gelecek yıllarda düşüş olmasını bekliyoruz” ifadesini kullandı

Dünya Kanserle Mücadele Günü’nde Türkiye’ye ilişkin açıklanan son kanser verileri, gelecek yıllara ilişkin umutları güçlendirdi. Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği’nde düzenlenen toplantıda konuşan Sağlık Bakanlığı Kanserle Mücadele Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin, “İlk kez bu yıl kanser rakamlarında artış yaşanmadı.

Gelecek yıllarda düşüş olmasını bekliyoruz” ifadesini kullandı. Sağlık Bakanlığı verilerine göre bu yıl 174 bin kişiye kanser teşhisi konuldu. Bunların 103 bini erkeklerden, 71 bini kadınlardan oluştu. Erkeklerde sigara, kadınlarda obezite kansere neden oluyor. Kanserlerin 30 bini doğrudan tütüne bağlı olarak ortaya çıktı. Sağlık Bakanlığı Kanser Dairesi Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin, Türkiye genelinde kanser görülme oranlarında azalma olduğunu belirterek, “Tüm kanserlerde artışı durdurduk. Tütüne bağlı kanserlerde erkeklerde bu oran yüzde 88’den yüzde 80’lere indi. Yılda 35 bin kanser görülürken bu oran 30 binlere düştü” diye konuştu.

KÖYLERDE TARAMA YAPILACAK

Her yıl ortalama 18 bin kadına meme kanseri teşhisi konulduğunu dile getiren Gültekin, “Erkeklerde akciğer kanseri yüzde 56’dan yüzde 50’lere düştü. Kadınlarda tütüne bağlı kanserlerde artış yaşandığını görüyoruz. Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri’ne (KETEM) başvuruda 5 kat artış yaşandı. Çok yakında Hacettepe Üniversitesi’nde kurulumu tamamlanan mamografi okuma merkezi de devreye girecek. Mobil KETEM filosu da yakın zamanda köylere kadar giderek kanser taraması yapacak” dedi. Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü Başkanı Tezer Kutluk da dünyada her yıl 14 milyon kişinin kansere yakalandığını, 8 milyon kişinin kanser nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi.