Kamulaştırılsın diye yolları kesmişti: Şelale ziyarete kapatıldı

Kamulaştırılsın diye yolları kesmişti: Şelale ziyarete kapatıldı
Sinop'ta Erfelek Tatlıca Şelaleleri'ne giden yolun kendisine ait olduğunu belirterek yolu kapatan Ferdi Poyraz Aslan, alternatif olarak kullanılan yolu da kapattı ve şelaleye ulaşılmasını engelledi. Doğa Koruma ve Milli Parklar Sinop 10'uncu Bölge Müdürlüğü yetkilileri de kamulaştırma çalışmaları tamamlanıncaya kadar Erfelek Tatlıca Şelaleleri Tabiat Parkı'nın ziyarete kapatıldığını duyurdu.

Sinop'un Erfelek ilçesinde yaşayan Ferdi Poyraz Aslan, kendi arazisinden geçirildiğini iddia edip 'Erfelek Tatlıca Şelaleleri'ne kamulaştırılana kadar giden yolu kepçeyle toprak döktürüp araç ulaşımına kapattı. Bölgenin önemli turizm yerlerinden olan ve yılda yaklaşık 400 bin ziyaretçiyi ağırlayan şelaleye gidenlerden bazısı yoldaki toprak yığını nedeniyle araçlarıyla geri dönmek durumunda kaldı, bazıları da 8 kilometre yol kat edip ulaştı.

Şelale işletmecileri ise kapatılan yolun diğer tarafında kendi araçlarını bekleterek, bölgeyi yaya olarak geçen ziyaretçilerini şelaleye ulaştırıyor.

alternatif-yola-da-toprak-dokunce-erfelek-selaleleri-ziyarete-kapatildi-7371-dhaphoto7.jpg

Park ziyarete kapatıldı

Şelaleye giden yol için kamulaştırma çalışması başlatıldığı öğrenildi. Doğa Koruma ve Milli Parklar Sinop 10'uncu Bölge Müdürlüğü yetkilileri, kamulaştırma çalışmaları tamamlanıncaya kadar Erfelek Tatlıca Şelaleleri Tabiat Parkı'nın ziyarete kapatıldığını duyurdu.

'Bizim arazimiz'

Şelalelerin otopark arazisinin kendisine ait olduğunu ve işletmesinin verilmesini isteyen Ferdi Poyraz Aslan, "İşletmeyi bana vermezlerse bu yola mısır ekerim. Çünkü kamulaştırma yok. Bizim arazimiz. Yollardan geçiyorlar. Bir bedel ödenmiyor. 1999 yılında dedemin zamanında buradan yollar geçmiş. Tabi bu yollarla ilgili kamulaştırılma yapılmamış. O zamanın valisi söz vermiş. 'Halka buralarda yolu geçirelim. Siz de buralarda tesisler kurun satışınızı yapın' demiş. Bu sebepten dolayı buradan yollar geçmiş ama biz buraya tesis yapmaya kalktığımızda bize ne ruhsat veriliyor ne yapı kayıt izni veriliyor ne de bir şey satmamıza izin veriliyor" dedi.

alternatif-yola-da-toprak-dokunce-erfelek-selaleleri-ziyarete-kapatildi-7371-dhaphoto12.jpg

'Sorun çözülmezse yola mısır ekeceğim'

Yolun kamulaştırılmasını isteyen Aslan, "Bizim yer bedel ücretlerimizi ödesinler. Bunun dışında şelalenin otoparkını bize versinler. Ben otoparkı halka ücretsiz yapacağım. Biz devletimize maddi olarak şudur, budur demiyoruz. Devlet ne verirse artık. Burası kamulaşsın. Vatandaşlar mağdur olmasın. İnsanlar geliyor. Ben de üzülüyorum. İnsanlar şelaleye yürüyerek gidiyor. Hastası var, yaşlısı var. Mağdur olmasınlar ama biz de mağdur olduğumuz için böyle bir yola başvurduk. Bizim burada 3 parsel arsamız var. Şelalenin olduğu yerin orada otoparka kadar olan yer bizim. Yukarıda Elmalık diye bir yer var orası da bize ait. Bir de bu parsel bizim. Buralarda kamulaşma yok. Şelalenin üstünde bir yer daha var. Orası da dedeme ait. Orayı da ben kapattım. Şu anda Erfelek Şelaleleri'ne hiçbir yerden geçit yok. Mağduruz. Sadece mağduriyetimiz giderilsin. Şelaleyi bize teslim etsinler. Biz de yollarımızı açalım. İşletmeciliğini de gerekirse biz yapalım. Otopark kısmı zaten bize ait. Kamulaştırma sorunu çözülmemesi halinde yola mısır ekeceğim" ifadelerini kullandı.

Kaynak:DHA