Her Sabah Alarmı Erteleyenler Dikkat! Bu Kez Araştırmalardan İyi Haber Geldi!

Her Sabah Alarmı Erteleyenler Dikkat! Bu Kez Araştırmalardan İyi Haber Geldi!
Yapılan bir araştırmaya göre, sabah alarm çaldığında hemen kalkmak yerine ekstra yarım saat uyumak, beynin daha etkili bir şekilde çalışmasına katkı sağlayabilir. İşte ayrıntılar...

Uyku Araştırmaları Dergisi'nde yayınlanan çalışma, İsveç, ABD, İngiltere, Finlandiya ve Avustralya'da 1.732 kişi tarafından doldurulan çevrimiçi anketin sonuçlarını sunuyor. İnsanların üçte ikisinden fazlasının birden fazla alarm kurduğunu veya en azından bazen ertelediğini gösterdi.

Bu erteleyicilerin geç saatte uyuma oranları, hiç alarm ertelemeyen insanlara göre neredeyse dört kat daha fazlaydı ve ertelemeyenlerden ortalama altı yaş daha gençti.

her-sabah-alarmi-erteleyenler-dikkat-2.jpg

Araştırmacılar, haftada en az iki kez alarm erteleyen 31 kişiyi, erteledikten sonra veya ilk alarmla uyanmak zorunda kaldıktan sonra zihinsel yeteneklerini karşılaştırmak için bir deney yaptı ve deneyin sonucunda alarm erteleyen kişilerin zihinsel performansta daha hızlı yanıt veren grup olduğu keşfedildi.

Araştırmaya göre, alarm çaldığında hemen kalkmak yerine yarım saat daha uyumak, beynin daha iyi çalışmasını sağlıyor. Bu da, erteleyenlerin, kalkanlardan daha yaratıcı ve esnek olduklarını gösteriyor.

her-sabah-alarmi-erteleyenler-dikkat.jpg

Stockholm Üniversitesi’nden Dr Tina Sundelin, “Ertelemenin, sabahları daha uyanık hissetmenize ve daha iyi performans göstermenize yardımcı olabileceğini söylüyor. Bu da, erteleyenlerin aslında akıllıca bir seçim yaptıklarını gösteriyor.” sözlerini kullandı.

Etiketler :