Güncellenmiş 2023 Noter Vekalet Ücretleri... Noter Vekalet Ücreti Ne Kadar?

Güncellenmiş 2023 Noter Vekalet Ücretleri... Noter Vekalet Ücreti Ne Kadar?
Noter vekalet ücreti 2023 yılında verilecek olan vekaletnamenin türüne göre farklılık göstermektedir. Türkiye genelinde tüm noterler, 2023 yılı boyunca aynı ücret tarifesini uygulamak zorunda. Peki ama noter ücretleri 2023 güncel tablosu nasıl? İşte cevabı…

Günümüzde noterden araç satışı, tarla tapu vekaleti ve avukat vekalet verme ücreti sıkça araştırılıyor. Toplumsal yaşamda bireylerin yoğun olarak noter yerlerine işleri düşmekte. Burada gerçekleştirilen hizmetlerin de belli oranda bir ücret karşılığı var. Noterler kendi isteklerine göre hizmet ücreti belirleyemez. 2023’te noter araç alım satı masrafı 207 TL’dir. Plaka değişimi yapılacaksa da 275 TL ödenir. Noterlerde onlarca farklı işlem yaptırma imkanı var. Tercüme, araç satışı, plaka değiştirme, muhasebe vekaleti, diploma onayı 2023 yılında en fazla işlem gören noter hizmetleri.

Kendisinin ilgilenemeyeceği durumlarda başka birine vekalet vererek işlerini halletmek isteyen vatandaşlar notere giderek vekalet verir. Vekalet verilen kişi ise verenin yerine alış ve satış işlemlerini gerçekleştirebilir. Vekaletname verirken veren kişiden noter tarafından vekalet ücreti istenir. Araç satışı, ev satışı, arsa satışı, avukat, muhasebe için noterden verilecek olan vekalet için bir ücret tahsil edilir. Bu ücretler vekalet türünü göre farklılık gösterir. araba satın almak için noterden verilen vekalet için farklı ücret, avukata verilen vekalet için ise farklı ücret talep edilir. Bu yazımızda her bir vekalet türü için istenen ücretleri detaylı olarak paylaşacağız. 2023 yılında noter vekalet ücreti ne kadar? Noter tapu umumi vekalet ücreti, araç satışı vekalet ücreti gibi merak ettiğiniz tüm soruların yanıtına ulaşabileceksiniz.

Müvekkil herhangi bir dava için avukata gittiği zaman, avukat ile arasında sözleşme ile belirlenen bir ücret belirlenir. Bu ücrete ise vekalet ücreti denilir. Bu ücret davacı tarafından avukata ödenmektedir. Vekalet ücreti hesaplamasında bir çok farklı kriter bulunmaktadır. Fakat avukatlık dışında da herhangi bir konu için birine vekalet vermek isteyenler noter ücretini merak ediyor. Yani bir araç alacağı zaman birine vekalet vermek isteyen kişi noterde ne kadar ücret ödeyeceğini araştırıyor. Dilerseniz eve noterde çalışan yetkili birisini çağırıp notere gitmeden işlerinizi halledebilirsiniz. Bu yazıda her ikisi içinde yardımcı olacak yazılara yer verdik.

Vekaletname Nedir?
Vekaletname, bir kişi tarafından başka bir kişiye bazı durumlarda resmi işlerini halledebilmesi için noter aracılığıyla verilen bir belgedir. boşanma davaları, araç, arsa alım satımları, intikal işlemleri vb. konularda verilir. Vekalet veren kişinin 18 yaşından büyük olması ve akli dengesinin yerinde olması gereklidir. Vekalet çeşitleri;

 • Gayrimenkul alım ve satımı
 • Genel Vekaletname
 • Tapu işleri için verilen vekaletname
 • Veraset ve intikal için verilen vekalet
 • Boşanma davası için verilen vekaletname
 • Şirketlerin vermiş olduğu vekaletname
 • Hisse devrine ilişkin vekaletname
 • Satış vadi yapmak için verilen vekaletname
 • Tanıma ve tenfize ilişkin verilen vekaletname

Vekaletname noter tarafından düzenlenir. Vekalet verecek ve verilecek olan kişinin kimlik bilgilerine ihtiyaç vardır. Vekalet veren kişiye hangi konularda vekalet vereceği sorularak vekaletnameye eklenir. Düzenleme yapıldıktan sonra vekaletname vekalet veren kişiye imzalatılır ve bir nüshası noterde kalır, diğer nüshası ise vekalet veren kişiye verilir. Kişi daha sonra bu vekaletnameyi vekalet verdiği kişiye vererek yetki vermiş olduğu konularda işlem yapmasını sağlar. Ayrıca evlilik işlemlerinizde nikah vekaletnamesi vererek nikah işlemlerinizi uzaktan halletmiş olursunuz.


Noter Vekalet Ücreti 2023
Noter vekalet ücretleri 2023 yılında listedeki gibidir;

 • Tapu vekalet ücreti: 304 TL olarak belirlenmiştir.
 • Avukat vekaletname ücreti: 213,30 Tl olarak belirlenmiştir.
 • Araç alım satım vekalet ücreti: 235 TL olarak belirlenmiştir.
 • Boşanma davası vekaletname üreti: 235,32 TL olarak belirlenmiştir.
 • İhtarname ücreti: 200 TL ile 300 TL arasında değişmektedir.
 • Muhasebe vekalet ücreti ortalama 250 TL’dir.

Avukat Vekalet Ücreti 2023
Avukata vekalet verme ücreti 2 başlıktan oluşur. Bunlar resmi vekalet ücreti ve akti vekalet ücretidir.

Resmi vekalet ücreti: Avukatlık asgari ücret tarifesinin 3. bölümünde yer alar oranlara göre belirlenir. Davayı kaybeden tarafın aleyhine ve davayı kazananın lehine kazanmış olduğu miktarlar ile orantılı bir şekilde hükmedilen, icra dosyasında ise takip çıkış miktarına göre hesaplanan ve borçu tarafın ödemesi gereken vekalet ücretidir.

Akti vekalet ücreti: Vekil olan avukat ile müvekkil arasında yapılan sözleşme ile belirlenmiş olan vekalet ücretidir. Bu ücreti ödeyecek olan kişi davayı avukata veren olan kişidir.
Noter avukat vekalet ücreti 2023 yılında 213,30 TL’dir.

Herhangi bir konuda avukatınıza vekalet vermeniz gerekir ise bunun için notere bir ücret ödemeniz gerekecektir. Vermiş olduğunuz vekalet iptali için azilname dilekçesi vermeniz gerekmektedir. Azilname örneği dilekçesini, vekaletten vazgeçmek için inceleyip düzenleyerek notere verebilirsiniz.

Başka İldeki Birine Vekalet Verme
Vekalet vereceğiniz kişi eğer farklı bir ilde yaşıyorsa, vekalite verecek olan kişinin TC. kimlik kartının fotokopisini taratarak size mail olarak göndermesi yeterli olacaktır. Bilgisayardan kimlik fotokopisini yazdırıp kendi kimliğiniz ile birlikte notere giderek vekalet verebilirsiniz. Böylelikle vekalet vereceğiniz kişinin bulunduğunuz ile gelmesine gerek kalmaz. Daha sonra çıkarmış olduğunuz vekaleti göndereceğiniz kişiye PTT posta yolu ile gönderebilirsiniz.

Araç Satışı Vekalet Ücreti 2023
Araç alış ve satışı son yıllarda ülkemizde artmış durumda. Fiyatların oldukça artmış olduğu ikinci el pazarında satışlarda dur durak bilmiyor. Özellikle de al sat yapanların giderlerinden biride noter ücretleridir. Araç alım satımı yapanların en çok merak ettiği konulardan biride noter vekalet ücreti 2023 yılında ne kadar oldu sorusudur. Almış olduğu araçtan kar etmek isteyen vatandaşlar noter ücretini de bir gider kalemi olarak gördüğü için ne kadar olduğunu merak ediyor.

Araç Satışı İçin Noterden Vekaletname Verme Ücreti 2023 yılında 235 TL‘dir.

Eğer farklı bir ilde araç bulduysanız ve gitme şansınız yok ise o ilde tanıdığınız bulunuyorsa, o kişiye vekalet vererek aracı sizin adınıza almasını isteyebilirsiniz. Notere giderek aracı sizin adınıza alacak olan kişiye vekalet çıkarabilirsiniz. Kimlik bilgilerinizi ve araç almak için vekalet çıkaracağınızı bildirirseniz noter size yardımcı olacaktır. Almış olduğunuz vekaletnameyi posta yolu ile aracı sizin adınıza alacak olan kişiye gönderebilirsiniz.

Araç Satışı Noter İşlemleri ve Ücretleri
İkinci el araç satışlarında devir ücreti aracı alan kişi tarafından ödenir. Eğer aralarında bir anlaşma yok ise satıcı notere herhangi bir ücret ödemez. Fakat araç satışından önce olan trafik cezaları ve vergi borcu gibi ödemelerin satıcı tarafından ödenmesi gerekmektedir. Aksi halde noterde aracın satışı gerçekleşmez. Araç alım satımında noterde aşağıdaki ücretler ödenir.

 • Sıfır araç tescili ücreti: 259 TL
 • İkinci el araç plakası değişmeden: 457 TL
 • İkinci el araç plakası değişiştirilirse: 457 TL
 • Noter ihtarname ücreti: 200 TL ile 1000 TL arasında değişmektedir.

Araç satışı sırasında notere ödenmesi gereken ücretler alıcı tarafından ödenir. Alıcı tarafından notere 2023 yılında 457 TL ücret ödenir.

Noter Tapu Vekalet Ücreti 2023
Size ait olan herhangi bir gayrimenkul hakkında söz sahibi olabilmesi için başka bir kişiyi yetkilendirebilmeniz için vekalet vermeniz gerekmektedir. Bu yetki ile vekalet verilecek olan kişiye genel veya sınırlı yetki verebilirsiniz. Vermiş olduğunuz yetkiler doğrultusunda vekalet verilen kişi sizin adınıza resmi işlerde söz sahibi olur. Noterde vekalet vermek için vekalet verecek olan kişinin son 6 ayda çekilmiş olan 2 adet fotoğrafı ve kimliği, vekalet verilecek olan kişinin ise kimliği gereklidir.

Noterde verilecek olan tapu vekalet ücreti 304 TL’dir. Bu tutar vekaletin ayrıntısına göre değişiklik gösterebilir.

Size ait olan herhangi bir gayrimenkul hakkında söz sahibi olabilmesi için başka bir kişiyi yetkilendirebilmeniz için vekalet vermeniz gerekmektedir. Bu yetki ile vekalet verilecek olan kişiye genel veya sınırlı yetki verebilirsiniz. Vermiş olduğunuz yetkiler doğrultusunda vekalet verilen kişi sizin adınıza resmi işlerde söz sahibi olur. Noterde vekalet vermek için vekalet verecek olan kişinin son 6 ayda çekilmiş olan 2 adet fotoğrafı ve kimliği, vekalet verilecek olan kişinin ise kimliği gereklidir.

Noterden Genel Vekalet Ücreti 200 TL ile 1900 TL arasındadır. En doğru tutarı noterden öğrenebilirsiniz.

Muhasebeciye Vekalet Verme Ücreti 2023
Kurmuş olduğunuz şirketle ilgili muhasebe konularında söz sahibi olabilmesi için notere uğrayarak muhasebecinize vekalet vermelisiniz. Notere vekalet vermeye gittiğiniz zaman noter ücreti ödemeniz gerekecektir. 2023 yılında belirlenen Noterden Muhasebe Vekalet Ücreti ortalama 250 TL civarındadır. Yani muhasebecinize vekalet vermek için notere gittiğiniz zaman ödeyeceğiniz ücret belli olur..

Noter İhtarname Ücreti 2023
İhtarname ücreti 2023 yılında, ne kadar olduğu, kaç sayfa olduğuna göre farklılık gösterir. Şekli, içeriği vb. konulara göre ödenecek ihtarname ücreti değişir. İhtarname ücreti ortalama 200 TL ile 300 TL arasındadır. Ancak net tutarı noterden öğrenebilirsiniz.

Genel Vekaletname Ücreti
2023 yılında genel vekaletname ücreti 550 TL ile 1900 TL arasında belirlenmiştir. Eğer basit bir vekaletname çıkarmanız gerekiyorsa minimum düzeyde ödeme yaparsınız. Fakat kapsamlı bir vekaletname için daha fazla ücret ödeyebilirsiniz. Çıkaracağınız vekaletname için en yakın olan notere başvuru yaparsanız net fiyat bilgisini alabilirsiniz. Noterde toplu vekalet vererek noter işlemleri için sizin yorulmanıza gerek kalmaz.

Kaynak:sosyaltrendler.

Kaynak:

Etiketler :