Görkemli Hatıralar’da Cüneyt Arkın ve Yunus Emre anıldı

Halk TV’de Serhan Asker’in hazırlayıp sunduğu “Görkemli Hatıralar” programı dün sabahki yayınını Eskişehir’den gerçekleştirdi. Programda Cüneyt Arkın’a doğduğu topraklarda veda edilirken, Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası nedeniyle Yunus Emre de şarkılarla ve hikayelerle anıldı.

Halk TV’de Serhan Asker’in hazırlayıp sunduğu “Görkemli Hatıralar” programı dün sabahki yayınını Eskişehir’den gerçekleştirdi. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ve Nebil Özgentürk’ün katıldığı programda Cüneyt Arkın’a doğduğu topraklarda veda edilirken, Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası nedeniyle Yunus Emre de şarkılarla ve hikayeleriyle anıldı. Yılmaz Büyükerşen’in Serhan Asker’in “Bu enerji nereden geliyor, Yılmaz Büyükerşen hangi pınardan besleniyor?” sorusuna verdiği “Atatürk’e ve onun silah arkadaşlarına olan borcumu ödemeye çalışıyorum” yanıtı, yayını izlemek için gelen Eskişehirliler tarafından “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sözleriyle uzun süre alkışlandı. Büyükerşen Büyük Park’a Yunus Emre’nin makamını yaptıklarını belirtirken, oduncu hikayesini de şöyle anlattı:

'Odun çoktu ama...'

“Dönemin ilim adamları dergahlarda eğitim veriyorlar. Taptuk Emre Yunus Emre’nin dergahına giren ulu kişilerden biri. Kış mevsiminde de öğrenciler odun toplarlarmış. Yunus 3 gün gözükmez. Gelince Taptuk Emre sorar ‘3 gündür neredesin’ diye. Bunun üzerine Yunus Emre ‘Odun çoktu ama doğrularını aradım. Bu dergahtan içeriye odunun bile eğrisi girmemelidir’ der. O yüzden biz de Yunus Emre’nin sırtında odun taşıyan heykelini Anadolu Üniversitesi’nin kapısına yerleştirmek istedik.”