Fatma Girik’in vasiyetnamesi için iptal davası açıldı

Fatma Girik’in vasiyetnamesi için iptal davası açıldı
Fatma Girik'in kardeşi Günay Girik, ablasının vasiyetnamesinin akli dengesinin yerinde olmadığı sırada ve baskı altında hazırlandığını iddia etti. Girik, avukatıyla adliyeye giderek iptal davası açtı.

Fatma Girik’in kardeşi Günay Girik, ablasının vasiyetnamesini hazırladığı günlerde akıl sağlığı ile ilgili şüpheler olduğunu ve vasiyetnameyi yeğeni ve mirasının büyük bölümünü bıraktığı Fatma Ahu Turanlı’nın baskısı ile hazırladığını iddia ederek iptal davası açtı.

Sözcü'den Yaşar Anter'in haberine göre, Bodrum'da yaşayan Günay Girik yaptığı açıklamada; vasiyetnamenin açıklanmasından sonra kanuni mirasçıları olan Fatma Girik'in annesi Münevver Ukav ile kendisinin miras dışı bırakıldığını, mirasın büyük bölümünün yeğeni Fatma Ahu Turanlı'ya ve küçük bir kısmının da ablası Müesser Girik'e bırakıldığını belirtti.

Vasiyetnamenin iptali istendi

Girik, "Biz vasiyetname açıklanmadan bu vasiyetnamenin ablamın çok rahatsız olduğu, hem fiziki hem akıl sağlığının tam yerinde olmadığı bir süreçte baskı altında yeğeni tarafından hazırlatıldığını söylemiş ve itiraz etmiştik. Bu duruma sadece biz değil, hizmetlisi Dursune Yılmaz ve 4 yakını daha tanıktı. Bu kişiler ablamın akli dengesinin gidip geldiğini ve vasiyetnameyi sağlıklı bir şekilde hazırlamasının mümkün olmadığını belirttiler, biz de bu kişileri itirazımızda tanık olarak gösterdik" dedi.

Günay Girik, Ankara Barosu avukatlarından Akın Centilmen ile Bodrum Adliyesi'ne giderek vasiyetnamenin iptalini ve Fatma Girik'in 30 milyon TL değerinde olan, denize sıfır lüks villanın satışına tedbir konulmasını talep etti.

'Vasiyetname kanuna aykırı'

Girik'in avukatı Akın Centilmen, şu ifadeleri kullandı:

“Fatma hanımın vasiyetnameyi hazırladığı dönemde evinde sık sık baygınlık geçirip hastaneye kaldırıldığı raporlarla sabittir. Ayrıca o dönemde Fatma hanım kaldırıldığı hastanede hafıza kaybı, düşünme veya muhakeme becerilerinin ilerleyici kaybı, zayıf koordinasyon ve denge kaybı yaşadığı raporlarla tespit edilmiştir. Dava sürecinde Fatma hanımın tedavi gördüğü özel ve vasiyetnamesi öncesinde sağlık raporunun alındığı Bodrum Devlet Hastanesi'ndeki tüm belgelerin dosyada toplanarak Adli Tıp Kurumu bilirkişileri tarafından incelenmesini ve tanıklarımızın dinlenmesini talep ettik.

Bu süreçte Torba Mahallesi'ndeki villanın 3. kişilere devrini önlemek için ihtiyati tedbir konulmasını, Fatma Girik'e ait olan Ziraat Bankası'ndaki paranın bloke edilmesini talep ettik. Henüz hayatta olan Fatma Girik'in annesi Münevver Ukav'ın saklı payından ötürü kendisine vasi tayin edilmesine ve Bodrum 2. Noterliği'nce düzenlenen vasiyetnamenin kanuna aykırı olması nedeniyle iptalini istedik.”

Avukat Centilmen, tanıkları arasında Fatma Girik'in manevi kızı Ahu Aşkar, refakatçisi Aysun Gültekin, aile dostu Filiz Kalkavan ve yardımcısı Dursune Yılmaz olduğunu belirtti.