Eksik Diş Sağlığı Da Etkiliyor, Kariyeri De

Eksik Diş Sağlığı Da Etkiliyor, Kariyeri De
Eksik diş hem sağlığı hem psikolojiyi bozuyor.Eksik diş, özellikle konuşurken ve gülerken görünen bir bölgedeyse, estetik açıdan ciddi anlamda sorun yaratıyor. Bu da kişide özgüven eksikliğine sebebiyet verebiliyor, kişinin...

Eksik diş hem sağlığı hem psikolojiyi bozuyor.

Eksik diş, özellikle konuşurken ve gülerken görünen bir bölgedeyse, estetik açıdan ciddi anlamda sorun yaratıyor. Bu da kişide özgüven eksikliğine sebebiyet verebiliyor, kişinin iş ve sosyal hayatında ön planda olmasını engelleyebiliyor. Eksik dişin yarattığı en büyük problem ise sağlığı olumsuz etkilemesi. Diş Hekimi Pertev Kökdemir, eksik dişin vücudumuza yaptıklarını anlattı.

SAĞLIĞI CİDDİ ORANDA ETKİLİYOR

Bir iş görüşmesine giderken kıyafetimize nasıl özen gösteriyorsak dişlerimize çok daha fazlasını göstermeliyiz diyen Diş Hekimi Pertev Kökdemir, “Eksik diş; sindirim problemlerinden ülsere, obeziteden kalp-damar hastalıklarına kadar pek çok hastalığa sebep oluyor. Ayrıca eksik dişler, kişilerin psikolojisini de bozuyor. Meslek hayatlarını sekteye uğratıyor. İş yerinde yükselemiyor, iyi pozisyonlara gelemiyorlar” diyor.

KİLO ALMA SEBEBİ

Diş hekimi Pertev Kökdemir; “Sağlıklı dişlere sahip olmanın önemi güzel bir gülüş ve yüz estetiği açısından kaçınılmazdır. Ancak dişlerin sindirim açısından da önemi unutulmamalıdır. İyi bir sindirim için ağzımıza aldığımız gıdalar olabildiğince çok çiğnenmelidir. Ağzımızda bulunan her bir dişin ayrı bir görevi vardır ve birinin eksikliği bile sindirim sistemimizi olumsuz etkileyebilir. Eksik diş nedeniyle yeterince çiğnenmeyen ve öğütülemeyen besinler bütün olarak yutulduğunda şişkinlik, gastrit ve ülser gibi mide problemlerine yol açar” diyerek eksik dişlerin sindirim sistemini olumsuz etkileyerek şişmanlığa da yol açtığını belirtiyor.

OBEZİTEDEN KALP HASTALIKLARINA

Kökdemir; “Gülüşü tehdit etmediği sürece insanlar tarafından çok fazla önemsenmeyen diş çürükleri ve diş eti hastalıklarına bağlı diş kayıpları birçok hastalığın da başlangıcı olabilir. Bunlardan biri de günümüzün büyük problemi şişmanlık sorunudur. Çiğnenmeden yutulan besinlerden vücudumuz yeterince faydalanamadığı gibi bunların çoğu da yağ olarak depolanmaktadır. Bu durum ise obeziteye neden olmaktadır. Obeziteye bağlı olarak kalp-damar rahatsızlıklarında da artış gözlenmektedir. Bu hastalıklar da kariyeriniz önünde ciddi engel oluşturur” diyor.

HİJYEN, SAĞLIK, ÖZGÜVEN

Diş hekimi Pertev Kökdemir, “Bütün bu sorunlardan korunmak, konuşurken ellerinizle ağzınızı kapatmamak ve özgüvenle gülebilmek için ağız ve diş sağlığınıza gereken özeni göstermeli, diş ile ilgili sorunlarınızı erteleyerek son ana kadar beklememeli, diş eksikliklerinin uygun uygulamalarla giderilmesi gerektiğinin bilincinde olmalısınız. Hiç kimse eksik dişle kendisine gülümseyen birisinden hoşlanmaz. Hem hijyen, hem sağlık, hem de estetik açıdan dişlerinize gereken önemi ve özeni göstermelisiniz” diyerek uyarıyor.