Ciğerinden Arnavut biberi çıktı

Ciğerinden Arnavut biberi çıktı

Karabük’te arkadaşlarıyla birlikte yediği dönerden sonra şiddetli ağrı ve nefes darlığı şikayetiyle hastaneye başvuran Hamdiye Sümbül'ün ciğerine Arnavut biberi kaçtıüı ortaya çıktı.

Karabük'te 40 yaşındaki Hamdiye Sümbül, yaklaşık 10 gün önce arkadaşları ile döner yedikten sonra aşırı derecede nefes darlığı ve öksürük şikayetiyle Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvurdu. Yapılan tetkiklerde kadının ciğerlerinin sol alt kısmında bir cisim olduğu tespit edildi. Operasyonla alınan cismin, Arnavut biberi olduğu ortaya çıktı. 

Tomografide görüldü

Hastanede, röntgen ve tomografi filmi çekildikten sonra ciğerinin sol alt kısmında bir cisim tespit edildiğini söyleyen Hamdiye Sümbül, "ilk defa başıma böyle bir şey geldi. Bende şok oldum Arnavut biberini görünce” dedi. 

aw257979-03.jpg

"Kalıcı hastalıklara sebebiyet verebilirdi"

Göğüs Hastalıkları Bölümü Uzmanı Doç. Dr. Murat Acat vaka hakkında şöyle konuştu:

"Hastayı muayene ettiğimde sol alt ciğerinde sınırlı bir alanda müzikal bir ses vardı. Normalde biz bronş dediğimiz bu sesleri iki taraflı duyarız ama hastamızda tek taraftı. Tomografi ve akciğer grafisinde akciğerin sol alt tarafına doğru büzüşmeyi gördük. Bunun üzerine hastaya bronkoskopi yaptık. Bronkoskopi ile sol ciğerin alt tarafındaki broşun girişinde yabancı bir cisim gördüm. Yemek parçası gibi bir şey bekliyordum. Biyopsipense ile dışarı çıkarttığımızda cismin Arnavut biberi olduğunu gördük. Tek parça halinde çıkarmamız hastamız için büyük bir şans. Bu tarz kırılgan olan yabancı cisimler bazen parçalanıp, hastaya ileride sıkıntı verebilirdi. Eğer bu süreç uzamış olsaydı kalıcı hastalıklara sebebiyet verebilirdi” dedi.

İHA