Buz Adam Ötzi İstanbullu mu Antalyalı mı?

Buz Adam Ötzi İstanbullu mu Antalyalı mı?
Ötzi'nin hemşehrileri aranıyor... Buz Adam Antalyalı mı, İstanbullu mu?

Dünya son günlerde, gizemli Buz Adam Ötzi'nin yeni ortaya çıkan bir sırrını konuşuyor.

Gelişen gen teknolojisi sayesinde Ötzi ile ilgili öğrendiklerimiz çoğaldı. Bu durum elbette bugüne kadar elde edilen pek çok bilginin de değişmesine yol açtı. Örneğin ayrıntılı genetik araştırmalar, Ötzi'nin kalıntıları üzerinden yapılan tasvirlerin gerçeği yansıtmadığını ortaya çıkardı.

Burada da yer verdiğimiz Ötzi resimleri, Orta Avrupalı bir adamı tasvir ederken, genetik araştırmalar 5.300 yıllık mumyanın çok daha koyu tenli olduğunu gösterdi. Geçen hafta Cell Genomics'te yayımlanan ve bütün dünyada büyük yankı uyandıran araştırmaya göre Ötzi, fenotip olarak Anadolu'ya ait.

buz-adam-otzi1.jpg

Peki Buz Adam Anadolu'nun tam olarak hangi bölgesinden? Antalyalı mı, İstanbullu mu?
İtalya'nın Bolzano kentindeki Güney Tyrol Arkeoloji Müzesi'nde, özel bir soğuk odada yılda 300 bin ziyaretçiye sergilenen 5.300 yaşındaki 'Buz Adam Ötzi'nin Türkiye'deki kökleri İstanbul, Antalya ya da Burdur'a uzanıyor olabilir.

insuyu.jpg

Haber Global'den Ertan Altan'ın haberine göre arkeolog ve yazar Özlem Ertan, Türkiye'deki neolitik yerleşimlerin arasında en başta gelen Yarımburgaz, İnsuyu ve Karain mağaralarını işaret etti. Özlem Ertan, Johannes Gutenberg Üniversitesi’nden paleogenetikçilerin Avrupa’nın ilk çiftçilerinin, neredeyse kesintisiz bir soy zinciriyle Batı Anadolu'ya uzandığını ortaya koyan bir araştırma yayınladıklarını hatırlattı.

karain-magarasi.jpg

500 BİN YILLIK YERLEŞİM YERLERİ

Özlem Ertan'ın işaret ettiği yerlerden Karain Mağarası, Antalya-Burdur arasında Türkiye'nin en büyük doğal mağaralarından biri. 1946 yılından bu yana arkeolojik kazıların yapıldığı bölgede yerleşim tarihinin 500 bin yıl geriye gittiği tahmin ediliyor. Karain Mağarası, alt paleolitik dönemden başlayarak; İlk Tunç Çağı, MÖ. 2. binyıl ve Klasik Çağ'da insanlar tarafından sürekli bir biçimde iskan edilmiş. Yine Antalya bölgesinde İnsuyu ve Beldibi de Ötzi'nin atalarının yerleştiği muhtemel alanlar arasında.

yarimburgaz-magarasi.jpg

İstanbul'un Başakşehir ilçesine bağlı Yarımburgaz Mağrası da Türkiye'deki en eski yerleşimlerden biri. Paleolitik dönem olarak adlandırılan Eski Taş Çağı'na tarihlenen mağara, Karain'le birlikte Türkiye'de kesintisiz yerleşim olarak kullanılan iki yerden biri. Fikirtepe antik yerleşimi, Türkiye’de bulunan ilk Neolitik Çağ’a ait keşif olarak tarihe geçti. Yine İstanbul Yenikapı kazıları ile Pendik antik yerleşiminde söz konusu döneme ait olarak değerlendirilebilecek kalıntılar ortaya çıkarılmıştı.

Etiketler :