Bu kez Diyarbakır'da görüldü

Bu kez Diyarbakır'da görüldü

Daha önce de Batman'ın Gercüş ilçesine bağlı Bağlarbaşı Mahallesi'nde, Adıyaman’da görülen dev çekirge bu kez Diyarbakır'da ortaya çıktı.

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde dev çekirge ile karşılaşan çiftçiler şaşkınlığa uğradı. Yurttaşlar ilk kez bu kadar büyük ve renkli çekirge gördüklerini belirttiler.

Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Zooloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Satar bu çekirgeleri çiftçi dostu olarak değerlendirirken, “Bunlar çok faydalı hayvanlar, zararlı çekirgeler gibi değil. Bunlar o zararlı çekirgelerle de beslenen çekirgeler. Dolayısıyla zararlı böcekleri yedikleri için, biz bunları faydalı olarak görüyoruz. Şu anda tam anız yangınları zamanı. İşte anız yakılırsa, bu tür faydalı, büyük tehlikeliymiş gibi görünen türler, halbuki çiftçi dostu, bunlara da zarar vermiş oluyoruz. Normalde bu tür, bizim için çok kıymetli bir tür. Biyolojik mücadele de kullanılabilecek bir tür. Hem zararlı böcekleri hem de zararlı çekirgelerle besleniyorlar. Bunların boyu antenleri de hesaba katarsanız bir 20-25 santimetreyi buldukları için, sanki tehlikeliymiş gibi, insanlara zarar verecekmiş gibi görüyorlar” ifadelerine yer verdi.